Anonim ortaklıklarda kamu denetimi (TTK ve SerPK açısından)
The Public inspection of corporations according to Turkish commercial code and code of stock exchange commission
  1. Tez No: 94761
  2. Yazar: ALİ BENGİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZÜHTÜ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Konu başlığı oldukça geniş içerikli kavramlardan oluşan tezimizin birinci bölümünde, öncelikle bu kavramların açıklaması yapılmış ve çalışmamızın omurgası oluşturulmuştur. Bir denetim türü olarak kamu denetimi, gereklilik ve denetimin kapsamı gibi sorunlarla ele alınmış, uygulanış aşamalarına göre kuruluş, işleyiş, tasfiye ve sona erme aşamalarındaki denetimler olarak gruplandırılmıştır. Özellikle günümüzde SPK, İMKB gibi düzenleme, denetleme ve gerektiğinde uyuşmazlıkları çözme gibi yetkilerle görevlendirilmiş bağımsız kurumların da çıkmasıyla, iyice kompleks bir yapı kazanan denetim sorununun, metodolojik bir çözüme kavuşturulması ihtiyacına işaret edilmiştir. Çalışmamızın esasını, kuruluş ve işleyiş aşamasında yapılan kamu denetimi oluşturmaktadır. Bu nedenle ikinci bölümde, Türk Ticaret Kanunu ile SerPK ve ilgili mevzuat açısından“ Bakanlık izni, Kurul kaydı, Komiser tutanağı, Müfettiş raporu ve Ticaret Sicil Memuru'nun tescili”gibi denetleme işlemleri, her iki aşama hakkında yapılan genel açıklamalarla birlikte ele alınmıştır. Bu kapsamda; ani-tedrici kuruluş, genel kurul toplantıları, kayıtlı sermaye sistemi, kamuyu aydınlatma yükümlülüğü ve insider trading gibi konulara da değinilmiştir. Genel bir değerlendirme ve tekliflerimizin yer aldığı sonuç bölümüyle çalışma sona erdirilmiştir. 180
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of thesis, subjekt titles are explained and these titles form the skeleton of this thesis. Public inspection is dealt with. Public inspection forms a group in terms of establishment, liquidation and as a control at the ending step. Today, some institutions such as SPK and IMKB, public inspection became complicated. For this reason it is aimed at to the deal with effective solutions of this problems. The fundamentals of this study constitutes the public inspection when it is done the establishment and functional stages. In the second part of this thesis, ministry permission, SPK registration, report of the Ministry of Commerce, registration of the registrar are investigated. In this section, some topics such as foundation, general assembly meeting, disclosure and insider traiding are searched. In the third part of this thesis, general evaluation and some offers regarding the solutions on problems are dealt with. 181