Türkiye'de tarım sektörü yönetiminde değişim
The Change in the organization of agriculture sector in Turkey
- Tez No: 94763
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Türkiye'de, 1980 yılından itibaren, ithal ikameci ulusal planlı kalkınma politikasından vazgeçilerek, küresel serbest pazar koşullarına uyumu amaçlayan yeni sağ politikalar uygulamaya koyulmuştur. Buna paralel bir şekilde, tarım sektörünün küresel serbest pazar koşullarına uyumunun sağlanması amacıyla sektöre yönelik kamu politikaları ve örgütlenmesinde önemli bir değişim ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, 1980 sonrasında kamu yönetimi alanında yeni sağın ve küreselleşmenin etkisiyle yaşanan değişimin, Türkiye'de tarım politikalarına ve yönetimine yansımaları ele alınmıştır. Bu çerçevede, konu üç bölümde incelenmiştir. Cumhuriyet'in kuruluşundan 1980'e kadar olan dönemi ele alan birinci bölümde, destekleme alımları, uygun koşullarla tarımsal girdi ve tarımsal kredi sağlanması şeklinde üç ayak üzerinde yükselen kamu politikaları ile tanm sektöründe gerçekleşen gelişmeler anlatılmıştır. Bu bağlamda, kamu yönetiminin tarımın geliştirilmesi yönündeki öncü ve belirleyici rolü ortaya koyulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye için bir dönüm noktası sayılan 1980 yılından itibaren, tanm sektörü yönetiminde, küresel serbest pazar koşullarına uyum ve özelleştirme amacıyla yürütülen politikalarla ortaya çıkan değişim ele alınmıştır. Ardından, uluslararası finans kurumlarının özellikle Dünya Bankasfnın yönlendirdiği yapısal uyarlama sürecinin tanm sektörü yönetiminin değişimindeki etkisi, Banka ile yapılan kredi anlaşmaları incelenerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, tanm sektörünün küreselleşmesini başlatan son uluslararası gelişmeler ve Türkiye'nin Dünya Bankası ve IMF ile yaptığı son anlaşmalar kapsamında hedeflenen değişim ele alınarak, tanm sektörü yönetiminin“governance”(yönetişim) tarzı yönetim biçimine doğru evrildiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de tanm sektörü yönetiminin değişimi bağlamında edinilen bilgiler çerçevesinde, devletin küçültülmesi ve kamu yönetiminin belirleyici rolünün azaltılması yönündeki politikalann yarattığı olumsuz sonuçlar değerlendirilmiştir. 146
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, from 1980 awards, in order to adopt to the changes according to requirements of the global market economy, national economic development programmes based on import substitution, were replaced by the new right economic programmes which entailed changes in public sector policies and agriculture. In this study, how to agriculture sector was effected by the changes in the public administration as a result of globalization and the new right economic policies is analysed. In this framework, the subject is divided and studied in three sections. The first section, the period between the establishment of the Republic in 1923 and 1980 will be analysed. In this period, state policies were concentrated on price support by means of intervention purchases, input subsidies and credits in agriculture. The state took an active part in the developments of agriculture initiated the changes in it. 1980 was a turning point for the agricultural sector in Turkey. A series of privatization programmes were introduced in agriculture as well as in other sectors in order to be compatible and to be able to adopt to the changes in the market economy as a result of globalization. Second section of the study will deal with the changes in terms of agriculture policies. In this section will also deal with the ways in which the International Monetary Fund and the structural adjustment programmes implemented by the World Bank affected the changes in the agriculture sector in terms of its administration and organization. In the third section will look at the attempts at globalization of the agriculture sector as a result of the recent international developments and the loan agreements made between Turkey and the World Bank and the IMF which led to changes in agriculture sector. It will be shown that the nature of these changes entails organizational changes which will be defined as governance. In conclusion, it will be analysed that, administrative and organizational changes in agriculture have shown that the reducing the role of the state negative consequences. 147