Obez kadınlarda yeme davranışı, yaşam kalitesi ve mental sağlık ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between eating behavior, quality of life and mental health in obese women
- Tez No: 947620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Public Health, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma obez kadınlarda yeme davranışları, yaşam kalitesi ve mental sağlık durumlarının incelenmesi amacıyla 209 obez yetişkin kadın ile yürütülmüştür. Çalışma verileri yüz yüze görüşme metoduyla araştırmacı tarafından anket formu kullanılarak toplanmış, antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır. Kadınların yeme davranışları Üç Faktörlü Beslenme Anketi Kısaltılmış Form (Three-Factor Eating Questionnaire TFEQ-R18) ile, mental sağlık bileşenleri Depresyon, Anksiyete Stres Ölçeği Türkçe Kısa Formu (Depression Anxiety Stress Scales, DASS-21) ile, yaşam kaliteleri ise Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (OÖYKÖ) ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 39,65±11,44 yıl, beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 33,89±3,92 kg/m2 olarak bulunmuştur. Kadınların %67,9'u birinci derece obez, bel çevresi değeri kardiyovasküler risk sınıflamasına göre %94,3'ünün yüksek risk altında; bel boy oranı sınıflamasında %64,1'inin yüksek riskli grupta, bel kalça oranına göre %51,2'sinin riskli grupta olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 209 obese adult women to examine their eating behaviors, quality of life, and mental health status. The data were collected by the researcher through face-to-face interviews using a structured questionnaire, and anthropometric measurements were taken by the researcher. Eating behaviors were assessed using the Short Form of the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R18), mental health components were evaluated using the Turkish Short Form of the Depression Anxiety Stress Scales (DASS-21), and quality of life was measured using the Obesity-Specific Quality of Life Scale (OSQOL). The mean age of the participants was 39.65±11.44 years, and their mean body mass index (BMI) was 33.89±3.92 kg/m². Of the women, 67.9% were classified as having class I obesity. According to the cardiovascular risk classification based on waist circumference, 94.3% were at high risk. In terms of waist-to-height ratio, 64.1% were in the high-risk group, and according to the waist-to-hip ratio, 51.2% were found to be in the risky group.