An online opto-electronic sensor for abrasive waterjet nozzle internal diameter monitoring
Çevirim içi opto-elektronik sensor kullanılarak aşındırıcılı su jeti nozulünün iç çapının ölçülmesi
  1. Tez No: 947619
  2. Yazar: MEHMET GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RADOVAN KOCACEVIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Syracuse University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalât ve Konstrüksiyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çevrimiçi üretim aletlerini izleme, tüm otomatik üretim birimlerinde çok önemli bir rol oynar. Tüm işleme proseslerinde olduğu gibi, aşındırıcı su jeti nozul aşınmasının ve iç çap değişiminin doğru şekilde izlenmesi, yalnızca yüksek kaliteli parçaların üretilmesinde değil, aynı zamanda aşındırıcı su jetinin (AWJ) entegre bir üretim sisteminin bir parçası olarak kullanılmasında da önemli bir husustur. Şu anda, AWJ nozul çapının ölçümü, nozulun ucunun incelenmesiyle veya bazı AWJ parametrelerinin nozul aşınmasıyla ilişkilendirilmesiyle yapılmaktadır. Bu çalışmada, aşındırıcı su jeti ile kesme uygulamaları için optoelektronik sensörlü bir nozul ID izleme sistemi önerilmiştir. Nozul iç çapını izlemek için kurulan sistem, bir kamera, bir monitör, gelen video sinyallerini sayısallaştırma ünitesi ve görüntülerin depolanması ve analizi için ana bilgisayardan oluşur. Nozul iç çapını, nozulun ucundaki su jeti çapının tespit edilmesiyle izlenir. Geliştirilen algoritmanın ilk adımı görüntü elde edilmesidir. Kameradan gelen analog sinyaller MV-1 çerçeve yakalama kartı tarafından sayısallaştırılır ve görüntünün dijital verileri sayısal veriler halinde ana bilgisayara gönderilir. İkinci adım, gerçek su jeti çapının hesaplanmasıdır. Bu adımda sayısal veriler üzerinde kantitatif analiz yapılarak su jetinin kenarları belirlenir. Öncelikle piksel sayısına göre iki kenar arasındaki mesafe elde edilir ve ardından kamera kalibrasyon fonksiyonu kullanılarak gerçek su jeti çapı belirlenir.
Özet (Çeviri)
Online tool monitoring plays a crucial role in all automatic manufacturing units. As in all machining processes, correctly monitoring Abrasive Waterjet nozzle wear, change of internal diameter ID, is a key aspect not only in producing high quality parts, but also in using Abrasive Waterjet (AWJ) as a part of an integrated man­ufacturing system. Currently, the measurement of AWJ nozzle ID is done either by inspecting the tip of the nozzle or relating some AWJ parameters to the nozzle wear. In this study, a nozzle ID monitoring system with an optoelectronic sensor is proposed for abrasive waterjet cutting applications. The nozzle ID monitoring system consists of a camera, a monitor, a digitization unit for the incoming video signal, and the host computer for storage and analysis of the images. The nozzle ID is monitored by detecting the waterjet diameter at the tip of the nozzle. The first step of the developed algorithm is image acquisition. The analog signals from the camera are digitized by the MV-1 frame grabber board, and the digital data of the image is sent to the host computer in the form of numerical data. The second step is the calculation of the actual waterjet diameter. In this step, the edges of the waterjet are determined by performing quantitative analysis on numeric data. First, the distance between two edges is obtained by the number of pixels, and then the actual waterjet diameter is determined using the camera calibration function.