Kedi ve köpeklerde gastrointestinal radyoopasitesi düşük yabancı cisim şüpheli hastaların klinik, laboratuvar, ultrasonografik ve radyolojik muayene bulgularının arasında korelasyon ve muayene sistematiği oluşturulması
Establishment of correlation and examination systematics between clinical, laboratory, ultrasoundographic and radiological examination findings of patients with suspected gastrointestinal low-radiopacity foreign body in cats and dogs
  1. Tez No: 947633
  2. Yazar: HASANCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Veteriner hekimlik pratiğinde sıkça karşılaşılan gastrointestinal yabancı cisim olguları, hastalarda oluşturduğu tıkanıklık derecesine, lokalizasyona ve süresine bağlı olarak değişken klinik tablolar ortaya koymaktadır. Radyopak yabancı cisimler, konvansiyonel radyografik yöntemlerle kolayca tespit edilebilirken; radyoopasitesi düşük yabancı cisimlerin tanısının konması, benzer semptomlara yol açabilen diğer gastrointestinal hastalıklar nedeniyle oldukça güçleşmektedir. Bu durum, tanıda multimodal yaklaşım gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır.Bu çalışma, radyoopasitesi düşük yabancı cisim şüphesiyle başvuran 20 kedi ve 20 köpek olgunun klinik, laboratuvar, radyografik ve ileri görüntüleme (ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi) bulgularını tanısal doğruluk ve üstünlük bakımından karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, hasta anamnezi, semptomlar ve muayene bulguları arasındaki olası korelasyonları ortaya koyarak, tanısal sistematiğin etkinliğini artıracak öneriler geliştirilmiştir.Elde edilen veriler doğrultusunda, bilgisayarlı tomografi her iki tür için de kedilerde %77, köpeklerde %80 doğruluk oranı ile en yüksek tanısal başarıyı sağlamıştır. Ultrasonografi ise olguların %54'ünde yabancı cisimleri doğrudan görüntüleyebilmiş ve ileus gibi eşlik eden durumların saptanmasında değerli bilgiler sunmuştur. Radyografik değerlendirmeler ise %40 doğruluk oranı ile daha düşük performans göstermesine rağmen, bağırsak dilatasyon oranı hesaplamaları sayesinde tıkanıklık lehine önemli ipuçları sağlamıştır. Özellikle kapsamlı fiziksel muayenenin, uygun klinik değerlendirme süreci içinde vazgeçilmez bir basamak olduğu vurgulanmıştır.Sonuç olarak, radyoopasitesi düşük yabancı cisimlerin tanısında; fiziksel muayene, laboratuvar analizleri, radyografi, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografinin birlikte değerlendirilmesiyle tanısal başarının arttığı ve multidisipliner yaklaşımın klinik yönetimde kritik rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign body ingestion is a commonly encountered clinical problem in veterinary practice, with clinical presentations varying depending on the location, severity, and duration of the obstruction caused by the ingested material. While radiopaque foreign bodies are easily detected using conventional radiographic techniques, diagnosing low-radiopacity foreign bodies is particularly challenging due to the presence of other gastrointestinal diseases that can produce similar clinical signs. This highlights the necessity of a multimodal diagnostic approach.This study aimed to comparatively evaluate the diagnostic value and superiority of clinical examination, laboratory tests, radiography, ultrasonography, and computed tomography (CT) findings in 20 cats and 20 dogs suspected of ingesting low-radiopacity foreign bodies. Additionally, correlations between anamnesis, clinical signs, and diagnostic findings were assessed to develop a systematic examination strategy to improve diagnostic accuracy.The results revealed that CT provided the highest diagnostic performance, with 77% accuracy in cats and 80% in dogs. Ultrasonography directly detected the presence of foreign bodies in 54% of the cases and offered valuable information in identifying concurrent conditions such as ileus. Despite its lower overall accuracy of 40%, radiographic evaluation provided important diagnostic clues by measuring intestinal dilation ratios. Comprehensive physical examination was emphasized as an indispensable step in the clinical assessment process.In conclusion, the integration of physical examination, laboratory analysis, radiography, ultrasonography, and computed tomography significantly improves the diagnostic success rate for identifying low-radiopacity gastrointestinal foreign bodies, underscoring the critical role of a multidisciplinary diagnostic approach in clinical decision-making.