Yoğun bakım hemşirelerine verilen eğitimin, bakım paketi, aspirasyon bilgi düzeyi ve kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutuma etkisi
Effect of training given to intensive care nurses on care package, aspiration knowledge level and evidence-based nursing
- Tez No: 947664
- Danışmanlar: DR. SERPİL TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı yoğun bakım hemşirelerinin bakım paketi kullanımı ve aspirasyon uygulamaları konusundaki eğitim öncesi ve eğitim sonrası performansı karşılaştırılarak, verilen eğitimin bakım paketi uygulamalarına ve kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesidir.Tanımlayıcı bu çalışmanın örneklemini; Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Kliniği'nde çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 42 hemşire oluşturmuştur. Araştırman verileri, 'Tanıtıcı Özelikler Formu', 'Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği'(KDHYTÖ), 'Eğitim Değerlendirme Formu' ve 'Ventilatör Bakım Paketi ve Aspirasyon İzleme Formu' kullanılarak toplanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile t testi, Mann Whitney U testi ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.Çalışmamıza katılan hemşirelerin yaş ortalaması 28,67±4,26 yıl olup, %52,4'ünün kadın, %73,8'inin lisans mezunu olduğu, %57,2'sinin 1-5 yıldır yoğun bakımda görev yaptığı ve %64,3'ünün yoğun bakım sertifikası olmadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin eğitim öncesi KDHYTÖ toplam puan ortalaması 64,45 ± 9,12 ve eğitim sonrası KDHYTÖ toplam puan ortalaması 65,98 ± 9,12 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the pre-training and post-training performance of intensive care nurses on the use of care packs and aspiration practices, and to examine the effects of the training on their attitudes towards care pack practices and evidence-based nursing.The sample of this descriptive study; It consisted of 42 nurses working in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Anesthesia and Reanimation Intensive Care Clinic and voluntarily agreed to participate in the study. The research data were collected using the 'Descriptive Characteristics Form', Attitude Scale for Evidence-based Nursing (ASEBN), 'Training Evaluation Form' and 'Ventilator Care Package and Aspiration Monitoring Form'. Number, percentage, mean and standard deviation, t-test, Mann Whitney U test and analysis of variance (ANOVA) were used to evaluate the data.The mean age of the nurses participating in our study was 28.67±4.26 years, 52.4% were female, 73.8% had a bachelor's degree, 57.2% had worked in intensive care for 1-5 years and It was determined that 64.3% of them did not have intensive care certificate. The mean score of ASEBN the nurses before the training was determined as 64.45 ± 9.12 and after the training, the total mean score of the ASEBN was 65.98 ± 9.12.