2015 yılı Azerbaycan edebiyatı: Edebî süreç, kişiler, türler, konular (Azerbaycan Dergisi örneğinde)
Azerbaijani literature in 2015: Literary process, figures, genres, themes (the case of Azerbaycan Journal)
- Tez No: 947684
- Danışmanlar: PROF. DR. VUSALA MUSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bibliography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 751
Özet
Bu çalışma, 2015 yılı Azerbaycan edebiyatının genel çerçevesini belirleyebilmek amacıyla, yıl boyunca yayımlanmış Azerbaycan dergisinin 12 sayısını esas alarak gerçekleştirilmiştir. Azerbaycan dergisi, çağdaş Azerbaycan edebî kamusunun en önemli süreli yayınlarından biri olup şairlerin, yazarların ve edebî eğilimlerin ortaya çıktığı bir mecra olması itibarıyla dönemin ruhunu yansıtma konusunda temel bir kaynak işlevi görmektedir. Dergiler, edebî eserlerin“sıcağı sıcağına”yayımlanmasına imkân tanıdığından dolayı hem dönemin toplumsal-siyasal atmosferini hem de estetik yönelimlerini belgeleyen birincil kaynaklardır. Bu yönüyle, açıklamalı bibliyografya niteliğindeki bu çalışma, yalnızca eserlerin listelenmesini değil, onların içeriksel ve bağlamsal değerlendirmesini de hedeflemiştir. Çalışmanın amacı, 2015 yılına ait edebî üretimi tür, kişi ve konu temelli olarak sınıflandırmak; bu üretimlerin doküman analizini ve edebî tenkit çerçevesinde yorumunu sunarak döneme ilişkin bütüncül bir değerlendirme ortaya koymaktır. Bu doğrultuda nitel (eleştirel analiz, içerik çözümlemesi ve doküman analizi) analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Öncelikle Azerbaycan Millî Kütüphanesi'nin yayımladığı veriler aracılığıyla eser-yazar-tür haritası çıkarılmış; ardından Azerbaycan Millî Bilimler Akademisi'nin Edebî Proses (Edebî Süreç) – 2015 adlı yıllık yayını temel alınarak dönemin eleştirel bakış açıları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, dergide en yoğun biçimde şiir türünün temsil edildiğini göstermektedir. 691 şiirin büyük bir kısmı lirik temalı ve serbest nazım biçimindedir. Bunun yanı sıra hikâye, deneme, tenkit ve tercüme eserlerin de anlamlı yoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. Kadın yazarların temsili oranı erkek yazarlara göre daha düşüktür. Eserlerde dinî içerikli temalara neredeyse hiç yer verilmemesi, edebiyatın devlet politikaları çerçevesinde biçimlendiğini düşündürmektedir. Tüm bu veriler ışığında, 2015 yılı Azerbaycan edebiyatının bir dönüşüm ve arayış dönemi olduğu, biçimsel ve tematik çeşitlenmenin yanında kurumsal yönlendirmelerin de etkili olduğu görülmüştür. Bu bağlamda hazırlanan açıklamalı bibliyografya, yalnızca 2015 yılının edebiyat panoramasını sunmakla kalmayıp aynı zamanda dönem edebiyatına yönelik yapılacak gelecekteki akademik çalışmalar için kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the overall framework of Azerbaijani literature in 2015, based on all 12 issues of the Azerbaycan magazine published throughout the year. As one of the most significant periodicals within the contemporary Azerbaijani literary sphere, Azerbaycan functions as a crucial platform for the emergence of poets, writers, and literary tendencies, thereby serving as a primary source reflecting the spirit of the time. Since magazines allow for the immediate publication of literary works, they act as firsthand documents of both the sociopolitical climate and the aesthetic orientations of a given period. In this respect, this study—structured as an annotated bibliography—aims not only to list the works but also to offer contextual and content-based evaluations. The purpose of this study is to classify the literary output of 2015 based on genre, author, and theme; to conduct document analysis; and to provide literary criticism in order to construct a holistic evaluation of the period. To this end, qualitative methods such as critical analysis, content analysis, and document analysis were employed. Initially, a genre-author-work map was created using data published by the National Library of Azerbaijan. This was followed by an examination of the critical perspectives of the time, based on the annual publication Edebî Proses (Literary Process) – 2015 issued by the Azerbaijan National Academy of Sciences. The findings reveal that poetry was the most represented genre in the magazine. Of the 691 poems identified, the majority were lyrical in theme and composed in free verse form. In addition to poetry, short stories, essays, literary criticism, and translated works were also significantly present. The representation of female authors was notably lower compared to male authors. The near absence of religious themes in the works suggests that literary production was shaped under the influence of state policies. Taken together, the data indicate that 2015 was a period of transition and exploration in Azerbaijani literature, characterized by both formal and thematic diversification, alongside institutional guidance. In this context, the annotated bibliography not only provides a literary panorama of the year 2015 but also serves as a valuable resource for future academic research on the literature of this period.