Görsel sanatlar öğretmenlerinin görsel sanatlar dersinde sanat konularının öğretiminde sosyal medya kullanımı ile ilgili görüşleri
Opinions of visual arts teachers on the use of social media in teaching art subjects in visual arts classes
- Tez No: 947683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF MAMUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, görsel sanatlar öğretmenlerinin sanat eğitiminde sosyal medya kullanım durumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, Giresun merkezindeki devlet okullarında görev yapan 20 görsel sanatlar öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin içerik analizi, öğretmenlerin en çok YouTube ve Pinterest'i tercih ettiğini, Instagram ve Twitter'ı ise sınırlı kullandığını ortaya koymuştur. Katılımcılar, sosyal medyayı; görsel içerik çeşitliliği, öğrenci motivasyonu, pratiklik ve güncel kaynak erişimi gibi avantajları nedeniyle derslerde etkin bir araç olarak değerlendirmektedir. Özellikle sanal müze/sergi gezileri, öğrencilere farklı bakış açıları kazandırmada önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, bilgi kirliliği, güvenilir kaynak eksikliği, kültürel uyum sorunları ve yaratıcılık kısıtlamaları gibi dezavantajlar da tespit edilmiştir. Öğretmenler, içeriklerin doğruluğu ve güncelliği konusunda zorluklar yaşadıklarını belirtmiş, bu nedenle kontrollü bir kullanımın gerekliliğini vurgulamıştır. Çözüm önerileri arasında; Türkçe ve kültürel açıdan uyumlu materyallerin artırılması, içerik doğrulama mekanizmalarının geliştirilmesi, öğretmenlere yönelik dijital okuryazarlık eğitimleri ve MEB bünyesinde güvenilir bir eğitsel sosyal medya havuzu oluşturulması yer almaktadır. Araştırma sonuçları, sosyal medyanın görsel sanatlar eğitiminde öğrenci katılımını, yaratıcılığı ve öğretim çeşitliliğini artıran önemli bir destek aracı olduğunu göstermekle birlikte, etkili kullanım için sistemli bir yaklaşımın şart olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the use of social media by visual arts teachers in art education. In the study conducted with qualitative research method, semi-structured interviews were conducted with 20 visual arts teachers working in public schools in Giresun city center. As a result of the content analysis of the data, it was revealed that teachers mostly preferred YouTube and Pinterest and used Instagram and Twitter to a limited extent. Participants evaluate social media as an effective tool in lessons due to its advantages such as visual content diversity, student motivation, practicality and access to up-to-date resources. Virtual museum/exhibition tours in particular play an important role in providing students with different perspectives. However, disadvantages such as information pollution, lack of reliable sources, cultural adaptation problems and creativity restrictions were also identified. Teachers stated that they had difficulties with the accuracy and up-to-dateness of the content, therefore they emphasized the necessity of controlled use. Solution suggestions include increasing Turkish and culturally compatible materials, developing content verification mechanisms, providing digital literacy training to teachers, and creating a reliable educational social media pool within the Ministry of National Education.The research results show that social media is an important support tool that increases student participation, creativity and teaching diversity in visual arts education, but a systematic approach is essential for its effective use.