Ambulanslarda bulundurulması zorunlu ilaçların stok yönetimi
Inventory management of medicines required to be carried out in ambulances
  1. Tez No: 947685
  2. Yazar: KÜBRA NUR KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAHADIR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Yardım ambulanslarında bulundurulması zorunlu ilaçların stok yönetimini iyileştirmek için, ilaçları çok kriterli karar verme yöntemleriyle sınıflandırmayı hedeflemektedir. Acil sağlık hizmetlerinde zaman kavramının çok değerli olması nedeniyle, stok yönetiminin iyi yapılması çok önemlidir. Günümüzde merkezi satın alma modeli uygulanmakta olup; bu yöntem zaman zaman esneklikten yoksun olabildiği için; stok fazlası, ziyan ve kritik ilaç eksiklikleri gibi sorunları olası hale getirmektedir. Çalışmada, ilaçların kullanım sıklığı, kalan raf ömrü, birim maliyet ve imha oranı kriterleri dikkate alınarak EDAS yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle ilaçlar A, B, C sınıflarına ayrılmıştır. Aynı zamanda farklı kriter ağırlıklarında simülasyonlar oluşturularak ilaçların sınıf değişim olasılıkları analiz edilmiştir. Bulgular, bazı ilaçların her durumda kritik kaldığını, bazılarının ise koşullara göre önem seviyesinin değişebileceğini göstermektedir. Çalışma sonucunda, kararlı, değişken ve kritik değişkenlik gösteren ilaçlar için öneriler sunulmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlar, 112 acil yardım istasyonlarında etkin ilaç yönetimi sağlanması için karar vericilere önemli bir rehberlik sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to classify medicines using multi-criteria decision making methods in order to improve the stock management of mandatory medicines in 112 Emergency Aid Ambulances under the General Directorate of Emergency Health Services. Since time is very valuable in emergency health services, it is very important to manage stocks well. Nowadays, centralized purchasing model is applied and this method sometimes lacks flexibility, making problems such as excess stock, wastage and critical drug shortages possible. In this study, the EDAS method was used by considering the frequency of use, remaining shelf life, unit cost and disposal rate criteria. With this method, medicines are categorized into A, B, C classes. At the same time, simulations were created with different criteria weights and the probabilities of class change of drugs were analyzed. The findings show that some drugs remain critical in all cases, while others may change their level of importance depending on the conditions. At the end of the study, separate inventory management policies were developed for stable, volatile and critically volatile drugs, and recommendations were presented for a dynamic and data-driven inventory management system. The results obtained can provide important guidance to decision makers for effective medication management in 112 emergency aid stations.