Tatlıçay Havzasının CBS ve uzaktan algılama ile taşkın risk değerlendirmesi
Flood risk assessment of Tatlıçay Basin with GIS and remote sensing
- Tez No: 947743
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez kapsamında Tatlıçay Deresi'nin karakteristik haritaları ve morfometrik ölçümleri Arc-GIS programı kullanılarak yapılmıştır. ArcGIS'te ölçümlerin gerçekleştirilmesinde kullanılan sayısal arazi modelleri USGS programlarından elde edilmiştir. Taşkın analizi için oluşturulan arazi modeli OPEN TOPOGRAPHY programında oluşturulmuş ve bu model hidrolik analizlerin yapılacağı HEC-RAS programına aktarılmıştır.Bu çalışma kapsamında Tatlıçay Deresi HEC-RAS programında 1D ve birleştirilmiş bir ve iki boyutlu (1D-2D) model olmak üzere iki farklı şekilde analiz edilmiştir. DSİ tarafından farklı tekrarlanma dönemlerindeki taşkın debileri hesaplanarak elde edilmiştir. Böylece Q25, Q50, Q100 ve Q500 olmak üzere farklı debiler belirlendi. HEC-RAS 1D sabit deşarjı için yakalanan Q25, Q50, Q100 ve Q500 deşarjları hidrolojik çalışmalardan her tekrarlanma yılı için elde edilen maksimum değerler alınarak elde edildi. Buna göre Q25 = 130,11 m3/s, Q50 = 165,62 m3/s, Q100 = 209,49 m3/s, Q500 = 290,73 m3/s olmak üzere dört farklı debi için bir çalışma yapılmıştır. HEC-RAS programındaki debilere bağlı olarak farklı senaryolar elde edilmiştir. HEC-RAS programındaki debilere bağlı olarak farklı senaryolar elde edilmiştir. Farklı debilere ait taşkın bölgelerinin sırasıyla 418.918,31 m², 463.787,77 m², 515.591,56 m² ve 593.909,37 m² olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, characteristic maps and morphometric measurements of Tatlıçay Creek were made using Arcq-GIS program. Digital terrain models used in measurements in Arc-GIS were obtained from USGS programs. The terrain model created for flood analysis was created in OPEN TOPOGRAPHY program and this model was transferred to HEC-RAS program where hydraulic analyses will be performed. Within the scope of this study, Tatlıçay Creek was analyzed in two different ways in HEC-RAS program as 1D and combined one and two dimensional (1D-2D) model. Flood flow rates in different recurrence periods were calculated and obtained by DSI. Thus, different flow rates were determined as Q25, Q50, Q100 and Q500. Q25, Q50, Q100 and Q500 discharges captured for HEC-RAS 1D fixed discharge were obtained by taking the maximum values obtained for each recurrence year from hydrological studies. Accordingly, a study was carried out for four different flow rates: Q25=130.11 m3/s, Q50=165.62 m3/s, Q100 = 209.49 m3/s, Q500 = 290.73 m3/s. Different scenarios were obtained depending on the flow rates in the HEC-RAS program. Different scenarios were obtained depending on the flow rates in the HEC-RAS program. The flood areas for different flow rates are estimated to be 418,918.31 m², 463,787.77 m², 515,591.56 m² and 593,909.37 m², respectively.