Yoğun bakım yatışı olan febril nötropenili hastalarda nötrofil lenfosit oranının prognoza etkisi
Prognostic effect of neutrophil lymphocyte ratio in patients with febrile neutropenia admitted to intensive care unit
- Tez No: 947742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ÖZHAN ÇAPARLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
YOĞUN BAKIM YATIŞI OLAN FEBRİL NÖTROPENİLİ HASTALARDA NÖTROFİL LENFOSİT ORANININ PROGNOZA ETKİSİ Giriş ve Amaç: Febril nötropeni kanser hastalarında genellikle kemoterapiye bağlı olarak gelişen, yüksek morbidite ve mortalite riski olan onkolojik bir acil durumdur. Ateş bu hastalarda altta yatan enfeksiyonun tek göstergesi olabilir ve hemen fark edilip tedaviye başlanmaması halinde sepsis ya da ölümle sonuçlanabilir. Bağışıklık yanıtı baskılanmış bu hastalarda klinik sonuçları iyileştirmek adına başta NLR olmak üzere erken enflamasyon belirteçlerinin enfeksiyöz etiyolojide ve mortaliteyi öngörmede prognostik rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Etlik Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon yoğun bakım servisleri ve genel yoğun bakım servislerinde Aralık 2022- Aralık 2024 tarihleri arasında yatarak tedavi edilen 215 febril nötropenili hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar ve mikrobiyolojik verileri, invaziv mekanik ventilasyon süresi, hemodiyaliz, sürekli renal replasman tedavisi ihtiyaçları, primer hastalıkları, ek hastalıkları, metastaz öyküleri ve transfüzyon durumları hastane sistemi üzerinden kaydedildi. Buna göre hastalar kültürde üremesi olanlar ve olmayanlar, yoğun bakım süreci mortal seyreden ve sağ kalanlar olarak iki grup şeklinde değerlendirildi. Gruplar arasında klinik ve demografik veriler karşılaştırılarak mortalite ve mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış enfeksiyon açısından prognostik olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 61,216,62'ydi. Hematolojik maligniteler %63,3'ünü solid tümörler %34,9'unu oluşturmaktaydı. Hematolojik maligniteli hastalarda kan transfüzyonu mortalite ile ilişkiliydi. Yoğun bakım mortalitesi %55,3 olarak bulundu. Düşük hemoglobin değeri, uzun hastane yatışı, yüksek lenfosit, düşük prokalsitonin, C reaktif protein, laktat dehidrojenaz ve laktat, yüksek albümin ve prognostik nütrisyonel indeks, düşük APACHE II ve SOFA değerleri, kan kültürü negatifliği sağkalımla ilişkili iken nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı, sistemik immün enflamasyon indeksi mortalite ile ilişkili bulunmadı. Kültürde üreme olan grupta albümin, prognostik nütrisyonel indeks ve GKS değerleri anlamlı olarak düşük çıkarken çok değişkenli lojistik regresyon analizinde hiçbiri prediktif olarak değerlendirilmedi. Sonuç: Febril nötropeninin erken tanısı ve prognozunu belirlemek için henüz spesifik bir biyobelirteç yoktur. Bulgularımız nötrofil lenfosit oranı ve değerlendirilen diğer erken enflamasyon belirteçlerinin mortalite ve kültür üremeleri açısından yoğun bakım servisinde takip edilen febril nötropenili hastalarda prognostik olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
PROGNOSTIC EFFECT OF NEUTROPHIL LYMPOCYTE RATIO IN PATIENTS WITH FEBRILE NEUTROPENIA ADMITTED TO INTENSIVE CARE UNIT Introduction and Aim: Febrile neutropenia is a life-threatening oncological emergency in cancer patients, often resulting from chemotherapy and carrying a high risk of morbidity and mortality. In these immunocompromised patients, fever may be the only indication of an underlying infection, which, if not promptly recognized and treated, can progress to sepsis or death. To enhance clinical outcomes, this study aims to assess the prognostic value of early inflammatory markers, particularly the neutrophil-to-lymphocyte ratio, in predicting infectious etiology and mortality. Materials and Method: A total of 215 patients with febrile neutropenia who were hospitalized in the Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Units and General Intensive Care Units of Ankara Etlik City Hospital between December 2022 and December 2024 were included in the study. Patient data, including demographics, laboratory and microbiological findings, duration of invasive mechanical ventilation, need for hemodialysis or continuous renal replacement therapy, primary diseases, comorbidities, metastasis history, and transfusion status, were retrieved from the hospital system. Based on these data, patients were categorized into two groups: those with and without culture growth, as well as those who had a mortal outcome in the intensive care unit and those who survived. Clinical and demographic data were compared between these groups and analyzed prognostically in relation to mortality and microbiologically confirmed infections. Results: The mean age of the patients was 61.2 ± 16.62 years. Hematologic malignancies accounted for 63.3% of cases, while solid tumors comprised 34.9%. The intensive care unit mortality rate was 55.3%. Factors associated with survival included lower hemoglobin levels, prolonged hospitalization, higher lymphocyte counts, lower levels of procalcitonin, C-reactive protein, lactate dehydrogenase, and lactate, as well as higher albumin levels, a higher prognostic nutritional index, lower APACHE II and SOFA scores, and negative blood cultures. In contrast, neutrophil-to-lymphocyte ratio, platelet-to-lymphocyte ratio, and the systemic inflammation index were not found to be associated with mortality. Albumin levels, prognostic nutritional index and GCS scores were significantly lower in patients with culture growth. However, in multivariate logistic regression analysis, none of these factors were identified as independent predictors. Conclusion: There is currently no specific biomarker for the early diagnosis and prognosis of febrile neutropenia. Our findings indicate that the neutrophil-to-lymphocyte ratio and other evaluated early inflammatory markers do not have prognostic value for mortality or culture growth in febrile neutropenia patients monitored in the intensive care unit.