Tatlıçay Havzasının (Çankırı) erozyon duyarlılık değerlendirmesi
Evaluation of erosion Susceptibility of the Watershed of Tatlıçay (Çankırı)
- Tez No: 915812
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Yenilenmiş Evrensel Toprak Kaybı Eşitliği (YETKE/RUSLE) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemler kullanılarak, Tatlıçay Havzasında toprak erozyon haritası çıkarılmıştır.Sonuç olarak, YETKE yönteminin yağış ve yüzey akışaşındırma enerjisi, toprak erozyon duyarlılığı, eğimuzunluğu ve dikliği ve bitkisel örtü ve ürünyönetimi degişkenleri hesaplanarak, ilgili su toplama havzasına gelmesi olası ortalamatoprak miktarı (ton ha-1 yıl-1) belirlenmiştir. Araştırma, yıllık ortalama 410 mm yağışın, özellikle şiddetli yağışlar sırasında, yıllık 35 MJ mm ha⁻¹ h⁻¹ R faktörü ile toprak erozyonunu şiddetlendirdiği belirlenmiştir. Dik yamaçlar, 0 ile 25 arasında değişen LS faktörünü artırarak bazı bölgeleri daha savunmasız hale getirmektedir. Bölgedeki çeşitli toprak tipleri, ortalama 0,034 olan K faktörü ile erozyon duyarlılığını etkilemektedir. Yoğun bitki örtüsü, C faktörünü 0,01'e düşürerek erozyon riskini azaltırken, yönetilemeyen alanlar C faktörü 1'e kadar çıkabilmekte ve böylece erozyona daha hassas hale getirmektedir. R, K, LS, C ve P faktörlerinin entegrasyonu, havzada yıllık ortalama hektar başına 39,60 ton ha⁻¹ yıl⁻¹ toprak kaybını ortaya koymuştur. Havzanın %92'sinde çok hafif, %7'sinde hafif, %0,18'inde orta, %0,02'sinde şiddetli ve %0,003'ünde çok şiddetli erozyon olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilerhavzanın su erozyonuna karşı hassas olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by using the Revised Universal Soil Loss Equation (RUSLE) along with Geographic InformationSystems (GIS) and geo-statistical methods, a soil erosion map of Tatlıçay Watershed was obtained.Finally, by the estimation of the rainfall-runoff erosivity factor, soilerodibility factor, slope length and steepness factor and cover management factor ofUSLE/RUSLE technology, the average amount of soil (ton ha-1 year-1) to be likelytransported by water erosion into the catchment of Tatlıçay Watershed wascalculated. The research determined that an annual average rainfall of 410 mm, particularly during intense rainfall events, exacerbates soil erosion with an annual R factor of 35 MJ mm ha⁻¹ h⁻¹. Steep slopes increase the LS factor, ranging from 0 to 25, making certain areas more vulnerable. The region's diverse soil types influence erosion susceptibility with an average K factor of 0.034. Dense vegetation reduces erosion risk by lowering the C factor to 0.01, while unmanaged areas can see the C factor rise to 1, making them more susceptible to erosion. The integration of R, K, LS, C, and P factors reveals an annual soil loss of 39.60 tons ha⁻¹ year⁻¹ on average across the basin. The analysis found that 92% of the basin experiences very light erosion, 7% light, 0.18% moderate, 0.02% severe, and 0.003% very severe erosion. The data indicate the basin's sensitivity to water erosion.