Arazi bankacılığında toplulaştırmanın önemi
The importance of consolidation in land banking
- Tez No: 947747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye, sahip olduğu geniş tarımsal potansiyele ve büyük arazi varlığına rağmen, tarım arazilerinin daralması ve parçalanması nedeniyle hem üretkenlik hem de kırsal kalkınma açısından önemli yapısal risklerle karşı karşıyadır. Bu durum, mevcut arazi yönetimi politikalarının yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Arazi toplulaştırması, küçük ve dağınık arazilerin birleştirilerek daha verimli tarım işletmelerine dönüştürülmesini sağlayan kritik bir mekanizmadır. Tarımsal üretkenliğin artırılması, mekanizasyon olanaklarının genişletilmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve kırsal altyapının güçlendirilmesi gibi çok yönlü faydaları ile öne çıkmaktadır. Arazi bankacılığı ise, kullanılmayan veya düşük verimle işletilen tarım arazilerinin yeniden üretime kazandırılması, arazi piyasasının düzenlenmesi ve kamu yatırımlarının desteklenmesi açısından tamamlayıcı bir çözüm sunmaktadır. Özellikle genç çiftçilerin araziye erişimini kolaylaştırması ve stratejik arazi yönetimi sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de arazi bankacılığı ve arazi toplulaştırmasının mevcut uygulamaları analiz edilmiş, ilgili yasal ve kurumsal çerçeve incelenmiş ve Avrupa'da başarıyla uygulanan modellerle karşılaştırmalı değerlendirme yapılmıştır. Literatür taraması, ikincil veri analizi ve doküman incelemesi gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye'nin arazi yönetimi politikalarının mevcut durumu ve gelişime açık yönleri kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, arazi toplulaştırmasının kırsal kalkınma, tarımsal verimlilik ve kamu yatırımlarının planlı bir şekilde uygulanabilmesi açısından kritik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer yandan, Türkiye'de arazi bankacılığı sisteminin henüz tam anlamıyla kurumsallaşmamış olmasına karşın, Batı Avrupa'daki başarılı örneklerin Türkiye için uyarlanabilir özellikler taşıdığı öngörülmektedir. Arazi bankacılığı ve toplulaştırmanın entegre şekilde uygulanması, yalnızca tarımsal üretim kapasitesini artırmakla kalmayıp aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik, kamu hizmetlerinin maliyet verimliliği ve sosyal denge açısından da önemli avantajlar sunmaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'nin arazi yönetimi politikalarının etkinliğini artırabilmek için arazi toplulaştırması ve arazi bankacılığı süreçlerinin bütüncül, kurumsal ve katılımcı bir yaklaşımla ele alınması gerekmektedir. Bu bağlamda, yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi, arazi bilgi sistemlerinin dijital dönüşümünün sağlanması, çiftçilere yönelik eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve kamu-özel sektör iş birliğinin artırılması yönünde kapsamlı politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite its vast agricultural potential and large land holdings, Turkiye faces significant structural risks in terms of both productivity and rural development due to the shrinking and fragmentation of agricultural land. This situation necessitates a reassessment of current land management policies. Land consolidation is a critical mechanism that enables the merger of small and scattered plots of land into more efficient agricultural enterprises. It stands out for its multifaceted benefits, including increased agricultural productivity, expanded mechanization opportunities, reduced production costs, and strengthened rural infrastructure. Land banking, on the other hand, offers a complementary solution for reintegrating unused or low-yield agricultural lands into production, regulating the land market, and supporting public investments. It is of great importance, especially in terms of facilitating access to land for young farmers and ensuring strategic land management. In this study, the current practices of land banking and land consolidation in Turkiye were analyzed, the relevant legal and institutional framework was examined, and a comparative evaluation was made with models successfully implemented in Europe. The research, conducted using methods such as literature review, secondary data analysis, and document review, comprehensively describes the current state of Turkiye's land management policies and areas open to development. The findings from the research reveal that land consolidation is a critical tool for rural development, agricultural productivity, and the planned implementation of public investments. On the other hand, although the land banking system in Turkiye has not yet been fully institutionalized, it is anticipated that successful examples from Western Europe may be adaptable to Turkiye. The integrated application of land banking and consolidation not only increases agricultural production capacity but also offers significant advantages in terms of environmental sustainability, cost efficiency of public services, and social balance. In conclusion, in order to increase the effectiveness of Turkiye's land management policies, land consolidation and land banking processes must be addressed with a holistic, institutional, and participatory approach. In this context, comprehensive policy recommendations have been developed to strengthen legal regulations, ensure the digital transformation of land information systems, expand training programs for farmers, and increase public-private sector cooperation.