Cernis Hissedilen Anomali Ölçeği Türkçe adaptasyonu ve psikometrik özellikleri
Turkish adaptation and psychometric properties of the Cernis Felt Sense of Anomaly Scale
- Tez No: 947748
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dissosiyasyon, pek çok patolojiye eşlik edebilen, tanımlanması zor bir kavramdır. Bu araştırmada, dissosiyasyonun yeni kavramsallaştırılan bir alt tipi olan hissedilen anomaliyi ölçmek üzere geliştirilen Cernis Hissedilen Anomali Ölçeği'nin CEFSA-5, CEFSA-14, CEFSA-25 ve CEFSA-35 formlarının Türkçe'ye adaptasyonu ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü bireylerden oluşan 66 kişilik bir pilot grup, 527 kişilik bir ana araştırma grubu ve 114 kişilik bir test-tekrar test grubu ile analizler yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde, CEFSA Ölçeği'ne ek olarak genel dissosiyasyonu ölçen Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), sürekli kaygıyı ölçen Sürekli Kaygı Envanteri Kısa Versiyonu (STAIT-5) ve depresyonu ölçen Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 ve AMOS 22 programlarında analiz edilmiştir. Ölçeğin her formunun geçerliği, doğrulayıcı faktör analizi ve ölçüt bağımlı geçerlik; güvenirliği ise iç tutarlılık ve sınıf içi korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Ek olarak, CEFSA-25 formu için bilinen gruplar geçerliği test edilmiştir. Bulgular, CEFSA formlarının Türkçe versiyonlarının hissedilen anomali düzeyini değerlendirmede geçerli ve güvenilir araçlar olduğunu göstermektedir. Özellikle CEFSA-25, araştırma ve klinik uygulamalarda önerilen formdur. CEFSA-14 daha kısa uygulamalar için uygun bir alternatif sunarken, CEFSA-35 kapsamlı değerlendirmelerde dikkatli kullanılmalıdır. CEFSA-5 ise yalnızca ön tarama amacıyla önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Dissociation can accompany various psychopathologies and is often difficult to define. Cernis Felt Anomaly Scale (CEFSA) was developed to measure a newly conceptualized subtype of dissociation called the felt sense of anomaly. This study aimed to adapt the CEFSA-5, CEFSA-14, CEFSA-25 and CEFSA-35 forms of the scale to Turkish and to examine their psychometric properties. The analyses were conducted with a pilot group of 66 participants, a main group of 527 participants, and a test-retest group of 114 participants; all aged 18 and above and residing in Turkey. In addition to the CEFSA, data collection included the Dissociative Experiences Scale (DES) to assess general dissociation, the State-Trait Anxiety Inventory Trait-5 (STAIT-5) to measure trait anxiety, and the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) to assess depression. The data were analyzed using SPSS 22 and AMOS 22. The validity of each CEFSA version was evaluated through confirmatory factor analysis and criterion-related validity, while reliability was assessed using internal consistency and intraclass correlation analyses. Furthermore, known-groups validity was tested for the CEFSA-25. Findings indicate that the Turkish versions of the CEFSA forms are valid and reliable tools for assessing the felt sense of anomaly. Among these, the CEFSA-25 is recommended for both research and clinical use. While the CEFSA-14 provides a practical alternative for shorter assessments, the CEFSA-35 should be used with caution in comprehensive evaluations. The CEFSA-5 is recommended solely as a screening tool.