Futbolculara uygulanan kalça fleksör egzersizlerinin bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
Effects of hip flexor exercises applied to football players on some physical and physiological parameters
- Tez No: 947746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR GÜLFIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Genç futbolcuların antrenman programına ilave edilen kalça fleksör egzersizlerinin, kuvvet, dayanıklılık ve sürat grubu olarak ayrılmış futbolcularda hangi parametreler üzerinde etkiler yarattığını ortaya koymaktır. Motorik özelliklerden olan dayanıklılık, kuvvet ve sürat gibi parametreler futbol performansı açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın araştırma grubunu İstanbul ilinde yaşayan U-18 yaş kategorisinde futbol oynayan 30 gönüllü birey oluşturmaktadır. Katılımcılar yaş, aktif spor yapma, hiçbir engel ve sağlık problemi bulunmama gibi kriterlere göre belirlendi. Bu kriterlere uygun olan 30 sporcu seçkisiz yöntem ile 10'ar kişilik 3 deney grubuna ayrıldı. Çalışmada yer alan sporcular, dayanıklılık, kuvvet ve sürat grupları olarak sınıflandırıldı ve gruplarına özgü hazırlanmış antrenman programları uygulandı. Buna ek olarak, tüm gruplar tarafından ortak şekilde belirlenen kalça fleksör egzersiz protokolü de düzenli olarak uygulandı. Deney gruplarında yer alan katılımcılara 12 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere antrenmanlar uygulandı. Uygulama öncesi ve sonrası ön test ve son test ölçümleri alındı. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 27.0 paket programından faydalanıldı. Verilerin normal dağılımlarını incelemek için yapılan normallik testi sonucunda (Shapiro-Wilk) normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşıldı. Ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans (ANOVA) testi ve grupların kendi içerisindeki karşılaştırmalarında İki Yönlü Varyans (ANOVA) Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of hip flexor exercises, integrated into the training programs of young football players, on specific performance parameters within groups classified according to strength, endurance, and speed. Motor abilities such as endurance, strength, and speed are considered fundamental determinants of football performance. The study sample consisted of 30 volunteer male football players in the U-18 age category residing in Istanbul. Participants were selected based on specific criteria, including age, active engagement in sports, and the absence of any disabilities or health problems. The 30 athletes meeting these criteria were randomly assigned into three experimental groups of 10 participants each. These groups were categorized as endurance, strength, and speed groups, with training programs specifically designed for each group. In addition to their group-specific training programs, all participants regularly performed a common hip flexor exercise protocol. The training interventions were conducted over a 12-week period, with sessions held three times per week. Pre-test and post-test measurements were taken before and after the intervention period. The data obtained were analyzed using the SPSS 27.0 statistical software package. The Shapiro-Wilk normality test indicated that the data were normally distributed. For statistical analyses, a One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare pre-test and post-test values, while a Two-Way ANOVA was employed for within-group comparisons.