آراء شوقي ضيف عن اللغة واألدب في كتابه تاريخ األدب العربي } دراسة تحليلي
Târîhü'l-Edebi'l-Arabî adlı eseri çerçevesinde Şevki Dayf'ın Arap dili ve edebiyatına dair görüşleri (Analitik bir çalışma)
- Tez No: 947755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Arapça, zengin ve bereketli dillerden biridir. Âlimler, çok eski zamanlardan beri bu dili incelemeye büyük önem vermiş, başka hiçbir dile gösterilmeyen bir özeni Arapçaya göstermişlerdir. Bu ilginin nedeni, Arapçanın başka dillerde bulunmayan pek çok özelliğe ve ayrıcalığa sahip olmasıdır. Arap dili; nahiv, sarf, belağat, edebiyat ve daha birçok dalıyla, yazının ortaya çıkışından bu yana ilmi araştırmalara konu olmuş, hâlâ da her yönüyle çalışılmakta ve araştırılmaya devam edilmektedir. Zira Arapça, dibi ulaşılmaz bir deniz, hiç batmayan parlak bir güneş gibidir. Yüce Allah'ın Kur'an'da övdüğü, Hz. Peygamber'in (s.a.v.)“Ben Kureyşliyim, Arapların en fasihiyim”sözleriyle övündüğü bu dil, ilim adamlarının dikkatini her zaman çekmiş ve başka hiçbir dilin görmediği bir ilgiyi hak etmiştir.Arap dili ve edebiyatı alanında çalışmalar yapan önemli isimlerden biri de Dr. Şevki Dayf'tır. O, Arap dili ve edebiyatına dair pek çok araştırma, inceleme ve akademik eser ortaya koymuştur. Bunlardan biri de, kıymetli eseri Arap Edebiyatı Tarihidir. Bu değerli çalışmasında Şevki Dayf, Arap dilinden, dilin geçirdiği evrelerden, tarihsel değişimlerinden söz etmiş; Cahiliye döneminden başlayarak modern döneme kadar her devri ayrı bir bölümde incelemiştir. Her dönemi ayrı ele alarak, Arap dili üzerine kıymetli bilimsel değerlendirmelerde bulunmuştur. Bununla birlikte, Arap edebiyatını da tüm yönleriyle -şiir ve nesir olarak- ele almış, edipler, şairler, hatipler ve râviler hakkında görüşler ortaya koymuş; bu şahsiyetlerin İslam'dan nasıl etkilendiklerini, eserlerine yansıyan gelişmeleri ve yenilikleri incelemiştir. Dil ve edebiyat alanında derin bilgiye sahip olan bu büyük âlimin görüşleri, her zaman ilgi ve takdire değer bulunmuştur. Bu çalışmada da Abbâsi dönemine kadar onun görüşlerinin tespiti ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Arabic is one of the richest and most bountiful languages. Scholars have placed great importance on studying this language since ancient times, devoting to it a level of attention and care that has not been afforded to any other language. The reason for this lies in the many unique features and distinctive qualities found in Arabic that are absent in other languages. Since the emergence of Arabic script, the Arabic language—with its various branches such as grammar (naḥw), morphology (ṣarf), rhetoric (balāgha), and literature—has consistently been the subject of academic inquiry, and continues to be studied in all its dimensions today. Indeed, Arabic is like a deep ocean whose bottom cannot be reached, and like a radiant sun that never sets. It is a language praised by Almighty Allah in the Qur'an, and one that the Prophet Muhammad (peace be upon him) proudly associated himself with when he said,“I am the most eloquent of the Arabs, for I am from Quraysh.”Because of this, Arabic has always attracted the attention of scholars, receiving a level of scholarly interest unmatched by any other language. Among the distinguished scholars who have devoted themselves to the study of the Arabic language and its literature is Dr. Shawqi Dayf. He authored numerous academic studies, investigations, and works on the Arabic language and its literary heritage. One of his most valuable contributions is his renowned work History of Arabic Literature (Tārīkh al-Adab al-'Arabī). In this significant study, Dayf discusses the Arabic language, the stages it has undergone, and the historical changes it experienced. He examines each era—beginning with the pre-Islamic (Jāhiliyya) period and continuing to the modern age—in dedicated chapters, offering important academic evaluations of the language in each phase. Additionally, he thoroughly addresses Arabic literature, both poetry and prose, presenting his views on poets, orators, narrators, and other literary figures. He analyzes how these individuals were influenced by Islam and explores the development and renewal in their literary expressions.The views of this great scholar, who possessed profound knowledge in both language and literature, have always been met with interest and appreciation. This study aims to identify and evaluate his perspectives in detail.