Bazı figürsel sayılar üzerinde tanımlanan cebirsel yapılar
Algebraic structures defined on certain figurate numbers
- Tez No: 947754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, figürsel sayılar üzerinde tanımlanabilen bazı cebirsel yapılar incelenmiştir. Özellikle çokgensel ve merkezil çokgensel sayılar üzerinde yarı grup ve monoid gibi cebirsel yapıların inşası yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, bu sayı kümeleri üzerinde tanımlanan işlemlerin hangi koşullarda bir monoid oluşturduğunu araştırmaktır. Bu amaçla önce figürsel sayıların tanımı ve tarihsel gelişimi ele alınmış, ardından çokgensel sayılar ve ilgili cebirsel yapıların temel özellikleri verilmiştir. Son bölümde ise bu cebirsel yapılar, figürsel sayı kümeleri üzerinde tanımlanmış ve özellikle monoid özelliği taşıyıp taşımadığı durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates certain algebraic structures that can be defined on figurate numbers, with a particular focus on polygonal and centered polygonal numbers. Specifically, the study constructs algebraic frameworks such as semigroups and monoids within these numerical sets. The primary objective is to determine the conditions under which the operations defined on these sets yield a monoid structure. To this end, the thesis begins with an overview of the definition and historical development of figurate numbers. Subsequently, the fundamental properties of polygonal numbers and their related algebraic structures are presented. In the final section, the algebraic structures are explicitly defined over sets of figurate numbers, and a detailed analysis is conducted to identify the circumstances under which these structures satisfy the axioms of a monoid.