آراء الإمام الكوراني الفقهيـة في كتاب النـكاح من كتابـه( الكـــوثر الجاري إلى رياض أحاديث البخاري ) ــ دراســـة مقارنـــة ــ
'El-Gürânî'nîn 'el-Kevserü'l-Cârî' adlı kitabında nikâh hakkındaki görüşleri ve değerlendirmesi - mukayeseli fıkıh
- Tez No: 471043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, İslami ilimlerde uzman ve aynı zamanda İslam âlimlerinin önde gelen simalarından olan imam el-Gürânî'nin bazı fıkhî yönlerini ve içtihadî görüşlerini yansıtmak için hazırlanmıştır. Bilindiği gibi şer'î hükümleri derinlemesine bilmek, fıkhi görüşlere vakıf olmak, müctehidlerin delillerine muttali olmak ve şer'î delillerden istinbât etmeyi bilmek büyük bir önemi haizdir. Bundan dolayı bu çalışma, fıkhın önemli konularından olan biri olan“el-Ahvâlu'ş-Şahsiyye”ye dair büyük bir çaba sarf eden son dönemin önemli fakihlerinden imam el-gürânî'nin çalışmalarını konu edinmiştir. İmam el-Gürânî'nin“el-Kevserü'l-Cârî”adlı kitabında da görüldüğü üzere, kendisinin fıkhî bir şahsiyet olduğunu gösteren özgün görüşleri ve somut içtihatları bulunmaktadır. el-Gürânî, bu eseriyle cüzi meselelerde kendisinin de bir takım görüşleri olduğunu ve istinbât kudretini taşıdığını göstermiştir. El-Gürânî'nin tartışmalı bir şekilde ele aldığı ve yorumladığı ictihâdî meselelerden; muta nikâhı, şiğar nikâhı, nişanlısına bakmak, mehir ve miktarı, mehir olabilecek şeyler vb. konular öne çıkanlardır. Çalışmanın neticesinde imam el-Gürânîn görüşlerinin bir kaçı hariç çoğu zaman Şâfiî mezhebinin görüşleriyle birebir uyuştuğunu tespit ettik. Ayrıca İmamın, bazı meselelerde ictihada başvururken bazılarında ise sadece âlimlerin görüşlerini nakletmekle iktifa ettiğini gördük. Bu çalışmamızda mezkûr görüşler arasında eleştiri, analiz, tercih ve istinbât gibi yöntemlere başvurarak çalışmamızı“mukayeseli fıkıh”formatıyla hazırlamış olduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Views of lmam Al-Kurani Jurisprupence in The Book of Nikah (Marriage) Form His Book –Al-Kawthar Al-Jari A Comparative Study Thise papers has been prepared to highlight some of the jurisprudential and doctrinal views of sheikh Al-Kawarani,who had a great participation in the Islamic sciences and was one of the most prominent scholars of his thime .He has a promiment jurisprudentinal personality and diligence that can be observed im his famous book Al Kawthar .Al-Jari The Shaykh has highlighted and expressed his jurisprudencinal opinions on some issues and discussed them with evidences,analysis and ciriticism,especially on the issue of temporary marriage,( nikahe mutaa ) dowry ( Al-mahar ) looking to fiancee and its limits it is known that the consencus in reiligion and the cave on the doctrinal opinions or develop a great talent,and this study aims to highlight the efforts made dy the late jurists Imam Al kowrani about personal status which is one of the most important sections of jurisprudence. Also the papers hawe discovered that the most views of the Al kawrani,are approved of the great Imam Shafi`except some Jurist and founder of shafli school of founder of thought Muhammad din ldrees al-shafli except some of them,and the study wore the dress of comparative jurisprudence and comparison between Islamic school of thoughts,evidences and analysis.