2015-2017 tarihlerinde Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından görüş bildirilen 'Travmatik yaralanmalara bağlı çocuk ölümleri' vakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of 'Child deaths due to traumatic injuries' cases, which were commented on by the First Forensic Medicine Board in 2015-2017
- Tez No: 947762
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Tıp Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğal olmayan (travmatik, zorlamalı) ölümlerin tümü adli tıbbı ilgilendiren meydana gelmesinde dış faktörlerin rolü ön planda olan ölümlerdir. Travmatik yaralanmalara bağlı çocuk ölümlerinin bir hastalık sonucu meydana gelen ölümlerden farkı önlenebilir olmasıdır. Yaralanmaya bağlı ölümlerin engellenmesi için, içinde bulunulan toplumda yaralanmaya etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi, hangi tür yaralanmaların ciddi bir problem olduğu ve yaralanan kişilerin sosyodemografik özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmamız ile 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından 0-18 yaş grubu travmatik yaralanmalara bağlı çocukluk çağı adli ölüm olgularının özelliklerinin ve yaş gruplarına göre en sık ölüm nedenlerinin belirlenerek tartışılması amaçlandı. Bu uzmanlık tez çalışmasında Adli Tıp Kurumu Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulunda 2015-2017 tarihleri arasında görüş bildirilen, kesin ölüm sebebi tespit edilemeyen ya da ölümün orijini veya ölümün meydana geliş mekanizması mahkeme ve savcılıklarca sorulan, 0-18 yaş grubu travmatik yaralanmalara bağlı meydana gelen 344 olgunun raporları etik kurul onayı alınarak retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre en fazla ölüme neden olan olayın asfiksi sonucu ölümler olduğu, bunu suda boğulma ve trafik kazalarının takip ettiği görülmüştür. Asfiksi sonucu meydana gelen ölümlerin %59,8'inin 0-1 yaş aralığında %21,7'sinin 1-4 yaş aralığında olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak çocuklar için güvenli bir çevre oluşturma konusunda basit ve kolay uygulanabilir yöntemlerin ne kadar hayat kurtarıcı olabileceği konusunda toplumsal eğitimin yanı sıra, gerek akademik gerekse de devletçe desteklenen programlarla yaralanmaları önlemeye yönelik tedbirler alınması, gerekli yasal düzenlemeler yapılması ile çocuk ölümlerinin ciddi oranda azalacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
All non-natural (traumatic, coercive) Deaths involving forensic medicine, the role of external factors in the occurrence death are in the foreground. The distinction between child deaths due to traumatic injuries and deaths resulting from an illness is preventable. In order to prevent injury-related deaths, it is necessary to determine the risk factors that affect the injury, what type of injuries are a serious problem, and the sociodemographic characteristics of these injuries. In this study was aimed to determine and discuss the causes of childhood deaths related to traumatic injuries between 0-18 age group and the most frequent causes of death according to age groups by the First Forensic Medicine Specialized Committee. This specialization thesis in the First Forensic Medicine Specialized Committee in 2015-2017 reported opinion between, undetectable exact cause of death or the coming of the origin of death or death occurring mechanism being asked by the court and prosecutorships, 0-18 age group 344 cases reported have occurred due to traumatic injury were evaluated retrospectively with the approval of the ethics committee. According to the results of the analysis, it was observed that asphyxiated deaths were the most common cause of death, followed by drowning and traffic accidents. It was determined that 59.8% of the deaths from the asphyxiated outcome occurred in the 0-1 year age range and 21.7% in the 1-4 years age range. In conclusion, besides social education, how to save life by simple and easily applicable methods for creating a safe environment for children, we also think that child deaths will decrease seriously by taking necessary precautions to prevent injuries with academic but also state sponsored programs and making necessary legal arrangements.