Artırılmış gerçeklik (AG) ile desteklenmiş kitapların ilkokul öğrencilerinin kitap tercihlerine, anlama düzeylerine, motivasyonlarına ve AG tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of books supported with augmented reality (AR) on primary school students' book preferences, understanding levels, motivations and AR attitudes
- Tez No: 947761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERKAN ABDÜSSELAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, AG ile desteklenmiş kitapların ilkokul öğrencilerinin kitap tercihlerine, anlama düzeylerine, motivasyonlarına ve AG tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada, ön-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu desen kapsamında elde edilen verilerin açıklanmasında, nicel ve nitel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde Giresun ili Eynesil ilçesinde bulunan merkez ilkokulunun 3. sınıfına devam eden 60 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrenci grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Anlama düzeylerinin belirlenmesinde“Okuduğunu Yazılı Olarak Anlatabilme Soru Formu”, okuma motivasyonlarının ölçümünde“Okuma Motivasyon Ölçeği”, artırılmış gerçeklik kitaplarına yönelik tutumların belirlenmesinde ise“Tutum Ölçeği”ile“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri bağımlı örneklemler t-testi, tekrarlı ölçümler için tekrarlı ANOVA ve betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, peritextual düzeyi düşük kitaplara uygulanan AG teknolojisinin öğrencilerin anlama düzeylerinde, motivasyonlarında ve AG kitaplarına yönelik tutumlarında anlamlı ve olumlu yönde fark oluşturduğu gözlenmiştir. Deney grubu öğrencileriyle yapılan görüşmelerde, AG destekli kitapların daha eğlenceli, ilgi çekici, farklı ve öğretici olduğu ifade edilmiştir. Kontrol grubu öğrencileri ise kitapları daha çok içerik ve estetik açısından“renkli”ve“güzel/süslü”olarak tanımlamıştır. Bu bulgular, artırılmış gerçeklik teknolojisinin kitap tercihinde ve okuma sürecinde etkili bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of books supported with AR on the book preferences, comprehension levels, motivations and attitudes towards AR of primary school students were examined. In the study, a quasi-experimental design with a pre-post-test control group was used. In the explanation of the data obtained within the scope of this design, quantitative and qualitative data collection tools were used. The study was conducted with 60 students attending the 3rd grade of a central primary school in the Eynesil district of Giresun province in the 2024-2025 academic year. The easily accessible sampling method was preferred in determining the student group. The“Questionnaire on Being Able to Explain What You Read in Written Form”was used to determine the comprehension levels, the“Reading Motivation Scale”was used to measure reading motivations, and the“Attitude Scale”and“Interview Form”were used to determine attitudes towards augmented reality books. The quantitative data of the study were analysed using the dependent samples t-test, repeated measures ANOVA and descriptive statistics. Descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was observed that AR technology applied to books with low peritextual levels created a significant and positive difference in students' comprehension levels, motivations and attitudes towards AR books. In the interviews conducted with the experimental group students, it was stated that AR-supported books were more entertaining, interesting, different and educational. The control group students defined the books as“colourful”and“beautiful/ornate”in terms of content and aesthetics. These findings show that augmented reality technology can be used as an effective tool in book selection and reading process.