Aşırı aktif mesaneli kadınlarda mobil uygulama ile mesane eğitiminin yaşam kalitesi ve cinsel doyumuna etkisi
The effect of bladder education with mobile application on quality of life and sexual satisfaction in women with overactive bladder
  1. Tez No: 947780
  2. Yazar: RÜVEYDA ÖLMEZ YALAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Araştırma, Aşırı aktif mesane tanısı konulan kadınlara mobil uygulama ile verilen mesane eğitimin yaşam kalitesi ve cinsel doyum etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ocak 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasında bir üniversite hastanesinin ürojinekoloji polikliniğinde yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini bir üniversitesi hastanesine başvuran, örnekleme dahil olma kriterlerine uyan 50 deney (mobil uygulama grubu) ve 50 kontrol (kontrol grubu) olmak üzere toplam 100 aşırı aktif mesane tanı konulan kadın oluşturmuştur. Mobil uygulama gruplarındaki kadınlara tedavi sürecine yönelik mobil uygulama tabanlı mesane eğitimi uygulanmış ve kontrol gruplarındaki kadınlar ise rutin klinik uygulanan eğitim ve danışmanlık almıştır. Veriler; kişisel bilgi formu, üriner günlük, Uluslararası İnkontinans Anketi Alt İdrar Yolu Belirtileri Yaşam Kalitesi Ölçeği (ICIQ-LUTSqol), Yeni Cinsel Doyum Ölçeği (YCDÖ), Mobil Uygulama Kullanılabilirlik Ölçeği, Mobil Uygulama Kullanma İsteklilik Ölçeği ve Mobil Uygulama Kullanma Sadakati Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Eğitim sonrasında 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to examine the effect of bladder education given to women diagnosed with overactive bladder with a mobile application on quality of life and sexual satisfaction. Materials and Methods: The study was a randomized controlled trial. The sample of the study consisted of a total of 100 women diagnosed with overactive bladder, 50 experimental (mobile application group) and 50 control (control group), who applied to a university hospital and met the inclusion criteria. Women in the mobile application group received mobile application based bladder training during the treatment process, whereas women in the control group received routine clinical education and counseling. Data were collected using personal information form, urinary diary, International Incontinence Questionnaire Lower Urinary Tract Symptoms Quality of Life Scale (ICIQ-LUTSqol), New Sexual Satisfaction Scale (NSSS), Mobile Application Usability Scale, Mobile Application Willingness to Use Scale and Mobile Application Loyalty Scale.