Ekzojen kolajen uygulamalarının güvenliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the safety of exogenous collagen administrations
- Tez No: 947791
- Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kolajen deri, kemik, kıkırdak, diş, tendon, bağ ve kan damarlarında yaygın olarak bulunan bağ dokusunun temel bir proteinidir. Aynı ekseni merkez olarak alan üç polipeptit zincirinden oluşan stabil bir fibröz proteindir. Yirmiden fazla kolajen türü keşfedilmiş ve üç amino asit zincirinin kombinasyonuna göre I, II, III ve diğer tiplere ayrılmıştır. Farklı birincil yapıları nedeniyle çeşitli morfolojiler oluşturan kolajen türlerinin bazı spesifik biyolojik özellikleri ve işlevleri bulunmaktadır. Tip I, II ve III insan vücudunda bulunan toplam kolajenin %80-90'ına karşılık gelir ve tip I deride en bol bulunanıdır. Tip II kolajen, eklem kıkırdağında ve omurlar arası disklerde bulunan en bol proteindir. Kolajenin, özellikle insan vücudunda en yüksek içeriğe sahip olan kolajen I'in, başlıca fizyolojik fonksiyonu bağ dokusunda yapısal bir protein olarak destek sağlamaktır. Ayrıca sinyal iletimine aracılık etmek, hücre ve ekstrasellüler matriks arasındaki biyolojik sinyallerini bağlamak için integrinlere ve diğer faktörlere bağlanma gibi birçok başka biyolojik işlevleri de vardır. Her türlü kolajen eksikliği ile kemik hastalığı, deri hastalığı, mide-bağırsak hastalığı, damar hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik hastalık ve hatta kanser arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Günümüzde, kolajen doğal hayvan ve bitki kaynaklarından veya bakteri, maya, böcek veya bitki, memeli hücreleri veya yapay fibriller kullanılarak rekombinant protein üretim sistemlerinden elde edilebilmektedir. Bu tez kapsamında, kolajenin üretim süreci, ham madde kaynakları ve güvenlik açısından potansiyel riskleri değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, son ürünün biyolojik güvenliği de araştırılmıştır. İnsan vücudunda bol miktarda bulunan bir ekstraselüler matriks proteini olan kolajenin, farklı klinik çalışmalarla gösterilen etkileri ve olası toksisitesi incelenmiştir. Sonuç olarak, ekzojen kolejenin üretim sürecinin titizlikle kontrol edilmesi ve belirlenen standartlara uygun olması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Collagen is an essential protein of connective tissue commonly found in skin, bone, cartilage, teeth, tendons, ligaments and blood vessels. It is a stable fibrous protein composed of three polypeptide chains that take the same axis as the center. More than twenty types of collagen have been discovered and are divided into I, II, III and other types according to the combination of the three amino acid chains. Collagen types, which form various morphologies due to their different primary structures, have some specific biological properties and functions. Types I, II and III account for 80-90% of the total collagen found in the human body, with type I being the most abundant in the skin. Type II collagen is the most abundant protein found in articular cartilage and intervertebral discs. The main physiological function of collagen, especially collagen I, which has the highest content in the human body, is to provide support as a structural protein in connective tissue. It also has many other biological functions such as mediating signal transduction, binding to integrins and other factors to bind cell and extracellular matrix biological signals. Collagen deficiency of all kinds has been shown to be associated with bone disease, skin disease, gastrointestinal disease, vascular disease, kidney disease, neurological disease and even cancer. Collagen can be obtained from natural animal and plant sources or from recombinant protein production systems using bacteria, yeast, insects or plants, mammalian cells or artificial fibrils This thesis aims to evaluate the collagen production process, raw material origins, and potential safety risks. Within this scope, the biological safety of the final product has also been investigated. The effects and potential toxicity of collagen which an abundant extracellular matrix protein in the human body were assessed based on findings from various clinical studies. Ultimately, the study emphasizes that the production of exogenous collagen must be rigorously controlled and adhere strictly to established regulatory standards.