Subjektif tinnitus şikayeti olan normal işitmeye sahip bireylerde elektrofizyolojik yanıtların incelenmesi
Investigation of electrophysiological responses in normal hearing individuals with subjective tinnitus complaints
- Tez No: 947792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı normal işitmeye sahip subjektif tinnitusu olan bireylerin etkilenim süresinin elektroakustik yanıtlar, elektrofizyolojik yanıtlar, bilişsel yetenekler ve günlük yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışma, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Odyoloji kliniğinde Aralık 2023- Ekim 2024 tarihleri arasında normal işitmeye sahip subjektif tinnituslu gönüllü bireyler dahil edilerek gerçekleştirilmiştir. Bireyler tinnitus etkilenim sürelerine göre kısa dönem, uzun dönem olmak üzere gruplandırılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan kısa dönem grubuna 17 birey, uzun dönem grubuna 17 birey ve kontrol grubuna 17 birey dahil edilmiştir. Bireylere TEOAE, DPOAE, kontralateral supresyon, ABR testleri uygulanmış; THE, KUİK ölçeklerini doldurmaları talep edilmiştir. Bulgular: Çalışma bulgularına göre TEOAE test sonucunda 1400 Hz frekansında uzun dönem grubu kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük elde edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of exposure time on electroacoustic responses, electrophysiological responses, cognitive abilities and daily life quality of individuals with subjective tinnitus and normal hearing. Material and Method: The study was conducted at the Audiology Clinic of Inonu University Turgut Ozal Medical Center between December 2023 and October 2024 by including volunteer individuals with subjective tinnitus with normal hearing. Individuals were grouped as short-term and long-term according to their tinnitus exposure duration. 17 individuals who met the inclusion criteria were included in the short-term group, 17 individuals in the long-term group and 17 individuals in the control group. TEOAE, DPOAE, contralateral suppression, ABR tests were applied to the individuals; they were asked to fill out the THI and SSQ scales. Results: According to the study findings, the TEOAE test result was significantly lower in the long-term group compared to the control group at 1400 Hz frequency (p0.05).