Palyatif bakım ünitesinde yatan onkoloji hastalarında malnutrisyon ve sarkopeni sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of malnutrition and sarcopenia in oncology patients in the palliative care unit
- Tez No: 947820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SEREMET KÜRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Bu çalışmada, palyatif bakım ünitesine yatışı yapılan kanser tanısı almış bireylerde Malnutrisyon Üzerine Liderlik Girişimi (GLİM) kriterlerini kullanarak malnutrisyon ve Avrupa Yaşlı İnsanlarda Sarkopeni Çalışma Grubu 2 (EWGSOP2) tanı kriterlerini kullanarak ise sarkopeni sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Palyatif bakım servisine yatışı olan 18 yaş ve üzeri, aktif kanser tanılı 65 birey (26 kadın, 39 erkek) ile gerçekleştirilen bu çalışmada, bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları sorgulanmış, antropometrik, kas ultrasonu ve el kavrama kuvveti ölçümleri alınmış, Nutrisyonel Risk Tarama Testi-2002 ile Subjektif Global Değerlendirme ile beslenme durumları değerlendirilmiş, GLİM kriterlerine göre malnutrisyon durumları belirlenmiştir. EWGSOP2 tanı kriterleri referans alınarak bireylerin sarkopeni riski değerlendirilmiş, muhtemel sarkopeni ve sarkopeni varlığı saptanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kadınların ve erkeklerin yaş ortalaması sırasıyla 71,7±11,04 ve 75,5±9,30 yıl olup bireylerin çoğunluğu evre 4 kanserdir. Bireylerin %95,3'ü besin alımında azalma yaşadığından ağırlık kayıplarının oldukça fazla olduğu saptanmıştır. Baldır çevresi ve el kavrama kuvveti referans aralığın altında; enerji, protein, diyet lifi, vitamin ve mineral alımlarının ise yetersiz olduğu belirlenmiştir. GLİM kriterlerine göre ise %95,4'ünün malnutrisyonlu (%25,8'i orta derece; %74,2'si ciddi) olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin %96,9'unda sarkopeni riski, %93,2'sinde muhtemel sarkopeni ve %75,5'inde baldır çevresi ile tespit edilen sarkopeni görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the frequency of malnutrition using Global Leadership İnitiative on Malnutrition) GLIM criteria and sarcopenia using (European Working Group on Sarcopenia in Older People 2) EWGSOP2 diagnostic criteria in individuals diagnosed with cancer who were admitted to the palliative care unit. Method: The study was performed with 65 individuals (26 female, 39 male) aged 18 years and over with active cancer diagnosis who were admitted to the palliative care service, the sociodemographic characteristics, eating habits of the individuals were questioned, anthropometric, muscle ultrasound and hand grip strength measurements were performed, nutritional status was evaluated with Nutrition Risk Screen-2002 and Subjective Global Assessment, and malnutrition status was determined according to GLIM criteria. Sarcopenia risk of individuals was assessed, probable sarcopenia and presence of sarcopenia determined EWGSOP2 diagnostic criteria as reference. Results: The mean age of male and female individuals included in the study was 71.7±11.04 and 75.5±9.30 years, respectively, and the majority of individuals had stage 4 cancer. It was determined that 95.3% of the individuals had a decrease in food intake and that their weight loss was quite high. It was determined that calf circumference and hand grip strength were below the reference range; energy, protein, dietary fiber, vitamin and mineral intakes were insufficient. According to GLIM criteria, 95.4% were found to have malnutrition (25.8% moderate and 74.2% severe). It was observed sarcopenia risk in 96.9%, probable sarcopenia in 93.2%, and sarcopenia detected by calf circumference in 75.5% of the individuals.