Synthesis and characterization of poly(diethylamino ethyl methacrylate-co-ethyl methacrylate)/polyindole composites
Poli(dietilamino etil metakrilat-ko-etil metakrilat)/poliindol kompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 947837
  2. Yazar: BURAK TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mevcut çalışmada; İlk aşamada, hidrofilik monomer 2-dietilamino etilmetakrilat (DEAEMA) ve hidrofobik monomer etil metakrilattan (EMA) serbest radikal polimerizasyonu kullanılarak amfifilik poli(DEAEMA-ko-EMA) kopolimerleri sentezlendi. İkinci aşamada, poli(DEAEMA-ko-EMA) kopolimerinde in situ oksidatif polimerizasyon tekniği kullanılarak demir(III) klorür (FeCl3) varlığında indol iletken monomer kullanılarak farklı konsantrasyonlarda beş seri kompozit hazırlandı. Polimer kompozitlerin (PC'ler) yapıları FTIR, TGA, SEM, AFM karakterizasyon teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. PC'ler, test tüpü yöntemi (TM) ile Streptococcus mutans kullanılarak test edilen bakteriyel biyofilm yapışması konusunda önemli performans sergiledi. Bu çalışmada, PC1'in 0,006 mg/ml konsantrasyonu Streptococcus mutans'ın biyofilm oluşumunu %83,199 oranında azaltmıştır. PC'lerdeki poli(indol) konsantrasyonu ve miktarı arttıkça % antibiyofilm etkisi de artmaktadır. Hazırlanan poli(DEAEMA-co-EMA)/PIN kompozitlerinin Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı antibakteriyel aktivitesi değerlendirildi ve sonuçlar kompozitin antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu gösterdi. Bunun yanısıra, kompozitlerin antioksidan çalışmaları da yapıldı. Sonuçlar poli(DEAEMA-co-EMA)/PIN(%90) kompozitinin biyoaktivitesinin arttığını gösterdi. Ayrıca antioksidan çalışmalarının bulguları, PIN'in diğer tüm numuneler arasında en yüksek canlılık değerini sergilediğini gösterdi. Ayrıca, kompozit ince filmlerin dielektrik özellikleri; dielektrik kayıp ve tanjant değerleri baz alınarak frekansa bağlı olarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study; In the first stage, amphiphilic poly(DEAEMA-co-EMA) copolymers were synthesized from the hydrophilic monomer 2-diethylamino ethylmethacrylate (DEAEMA) and the hydrophobic monomer ethyl methacrylate (EMA) using free radical polymerization. In the second stage, five series composites were prepared at different concentrations using indole conductive monomer in the presence of iron(III) chloride (FeCl3) using the in situ oxidative polymerization technique in poly(DEAEMA-co-EMA) copolymer. The structures of the polymer composites (PCs) were elucidated using FTIR, TGA, SEM, AFM characterization techniques. PCs exhibited significant performance on bacterial biofilm adhesion tested using the Streptococcus mutans by the test tube method (TM). In this study, the 0.006 mg/ml concentration of PC1 reduced the biofilm formation of Streptococcus mutans by 83.199%. As the concentration and amounth of poly(indole) in the PCs increases, the % antibiofilm effect also increases. Antibacterial activity of the prepared poly(DEAEMA-co-EMA)/PIN composites Escherichia coli and Staphylococcus aureus evaluated against and the results showed that the composite had antibacterial activity. Moreover, Antioxidant studies of composites was carried out. The results showed that the enhanced bioactivity of poly(DEAEMA-co-EMA)/PIN(90%) composite. Further, the antioxidant studies findings indicated that PIN exhibited the highest viability value throughout all the other samples. Also, dielectric properties of composite this films were evaluated depending on frequency based on the values of dielectric loss and tangent.