Case-based learning for enhancing prospective elementary teachers' conceptualization of socioscientific issues and socioscientific issue-based teaching
Duruma dayalı öğrenme yoluyla hizmet öncesi ilkokul öğretmenlerinin sosyobilimsel konulara ve bu konulara dayalı öğretime ilişkin kavramsallaştırmalarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 947836
  2. Yazar: MUTLU ŞEN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JANETTE R. HILL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Georgia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Fen eğitiminde toplumsal açıdan ilgili konuların entegrasyonuna yönelik çabalar yeni bir fikir değildir. Ancak, sosyobilimsel konu (SBK) temelli öğretim, bilimsel okuryazarlığa sahip bireyler yetiştirme amacı doğrultusunda, konu alanları arasındaki ilişkilerin vurgulanmasında çeşitli zorluklar yaratmaktadır. Diğer bir zorluk ise, bu konuların öğretmen adaylarına nasıl tanıtılacağı ve SBK'ların öğretimine yönelik pedagojik stratejilerin nasıl geliştirileceğidir. Bu çalışma, söz konusu zorluğu ele almayı amaçlamaktadır. Karma yöntemle yürütülen araştırma, şu temel araştırma sorusuna odaklanmıştır: Duruma dayalı öğrenme ortamı (DDÖ), sınıf öğretmeni adaylarının SBK'ları ve SBK temelli öğretimi kavramsallaştırmalarını ne ölçüde desteklemektedir? Bu amaçla, ilköğretim eğitimi öğretmen adayları için yürütülen bir fen öğretimi dersine entegre edilen DDÖ'ye yönelik bir öğretim tasarımı geliştirilmiştir. Katılımcılar (dördü birincil, yirmi ikisi ikincil düzeyde) dört farklı vaka çerçevesinde çevrim içi ve sınıf içi tartışmalara katılmış, yansıtma yazıları hazırlamış ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiştir. Ayrıca, ilkokul düzeyinde uygulanabilecek bir SBK etkinliğini deneyimlemiş ve seçtikleri bir SBK üzerine grup çalışmasıyla öğretim materyali tasarlamışlardır. Sürecin sonunda, katılımcılar geliştirdikleri öğretim materyallerini sınıfta sunmuş ve bireysel yansıtma metinleri kaleme almışlardır. Araştırma verileri, katılımcıların SBK akıl yürütme (SBKAY) becerilerinde, SBK'ları ve SBK temelli öğretimi kavramsallaştırmalarında, ayrıca tasarlanan DDÖ'ye katılım sonrasında gerçekleştirdikleri planlama çalışmalarında gelişim kaydettiklerini ortaya koymuştur. Katılımcıların SBK Ölçeği (SBKÖ) ön test ve son test puanlarının analizi, SBKAY'nin dört boyutundan üçünde (karmaşıklık, sorgulama, bakış açıları) son test puanlarının istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Birincil düzeydeki dört katılımcının çevrim içi tartışma paylaşımları ve vaka yansıtma yazıları, DDÖ deneyimlerinin SBK'ları kavramsallaştırma, SBKAY becerilerini geliştirme, SBK öğretimine yönelik özgüven kazanma ve SBK temelli öğretimin amaçlarını takdir etme açısından olumlu katkılar sunduğunu göstermektedir. Bulgular, birincil katılımcıların planlama etkinliği sonrasında SBK temelli öğretimi kavramsallaştırma düzeylerinde ilerleme kaydettiklerini ortaya koymaktadır. Son olarak, araştırma ve uygulamaya yönelik çıkarımlar, müfredat geliştiricilere ve fen eğitimi alan uzmanlarına öneriler, ve gelecek araştırma önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efforts to integrate socially-relevant issues in science education is not a new idea. However, socio-scientific issue (SSI)-based teaching has created challenges in emphasizing the interrelationships among subject matter with the goal of creating scientifically literate citizens. Another challenge relates to how to introduce the ideas to prospective teachers as well as the pedagogical strategies for teaching SSIs; addressing this challenge was the focus for this study. The inquiry in this mixed methods study focused on one overarching question: To what extent does a case-based learning environment (CBLe) influence prospective elementary teachers' conceptualization of socio-scientific issues (SSIs) and SSI-based teaching? An instructional design framework was developed for a case-based learning environment and implemented in a science methods course for early childhood education prospective teachers. The participants (four primary and twenty-two secondary) engaged in several activities for four cases such as participating in online and classroom discussions and writing reflection papers. The participants also engaged in an example SSI activity for an elementary classroom, and worked as a group to develop their own instructional resource designs about a SSI of their choice. Finally, the prospective teachers presented their instructional resources to the class and wrote individual reflections for their designs. Data from the study documented the participants' evolution of socio-scientific reasoning (SSR) skills, conceptualization of SSIs and SSI-based teaching, as well as their planning after engaging in the designed CBLe. The analysis of the participants' pre- and post-Socioscientific Issue Questionnaire (SSIQ) scores revealed that participants' post-SSIQ scores were statistically significantly higher than pre-SSIQ scores for three of the four constructs of SSR (i.e., complexity, inquiry, perspectives). Four primary participants' online discussion posts and reflections for cases supported that engaging in case-based learning experiences enhanced prospective teachers' conceptualization of SSIs, SSR skills, confidence to teach SSIs, and appreciation of the purposes of SSI-based teaching. Finally, the findings suggested that the primary participants advanced their conceptualization of SSI-based teaching after the planning activity. Implications for research and practice, suggestions for curriculum designers and science educators, and future research directions are explored.