Poliindol/poli[2-(dimetilamino) etil metakrilat-ko-metil metakrilat] iletken kompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyindole/poly[2-(dimethylamino) ethyl methacrylate-co-methyl methacrylate] conductive composites
  1. Tez No: 945870
  2. Yazar: LOKMAN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; birinci aşamada, hidrofilik monomer 2-dimetilamino etilmetakrilat (DMAEMA) ve hidrofobik monomer metil metakrilattan (MMA) serbest radikal polimerizasyonu kullanılarak amfifilik poli(DMAEMA-ko-MMA) kopolimeri hazırlandı. İkinci aşamada, poli(DMAEMA-ko-MMA) kopolimerinde in situ oksidatif polimerizasyon yöntemi kullanılarak demir(III) klorür (FeCl3) varlığında indol iletken monomer kullanılarak farklı konsantrasyonlarda beş seri PIN/DMAEMA-ko-MMA kompoziti hazırlandı. Polimer kompozitlerin (PC'ler) yapıları FTIR, TGA, SEM, AFM karakterizasyon teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. PC'ler, test tüpü yöntemi (TM) ile Streptococcus mutans kullanılarak test edilen bakteriyel biyofilm yapışması konusunda önemli performans sergiledi. Bu çalışmada, PC1'in 0,006 mg/ml konsantrasyonu Streptococcus mutans'ın biyofilm oluşumunu %83,199 oranında azaltmıştır. CP'lerdeki poli(indol) konsantrasyonu ve miktarı arttıkça % antibiyofilm etkisi de artmaktadır. Hazırlanan PIN/(DMAEMA-ko-MMA) kompozitlerinin Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı antibakteriyel aktivitesi değerlendirildi ve sonuçlar kompozitin antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu gösterdi. Bunun yanısıra, kompozitlerin antioksidan çalışmaları da yapıldı. Sonuçlar PIN(90%)/(DMAEMA-ko-MMA) kompozitinin biyoaktivitesinin arttığını gösterdi. Ayrıca antioksidan çalışmalarının bulguları, PIN'in diğer tüm numuneler arasında en yüksek canlılık değerini sergilediğini gösterdi. Kompozit ince filmlerin dielektrik özellikleri; dielektrik kayıp ve tanjant değerleri baz alınarak frekansa bağlı olarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; in the first stage, amphiphilic poly(DMAEMA-co-MMA) copolymer was prepared from hydrophilic monomer 2-dimethylamino ethylmethacrylate (DMAEMA) and hydrophobic monomer methyl methacrylate (MMA) using free radical polymerization. In the second stage, five series of PIN/DMAEMA-co-MMA composites were prepared at different concentrations using indole conducting monomer in the presence of iron(III) chloride (FeCl3) using in situ oxidative polymerization method on poly(DMAEMA-co-MMA) copolymer. The structures of the polymer composites (PCs) were elucidated using FTIR, TGA, SEM, AFM characterization techniques. PCs exhibited significant performance in bacterial biofilm adhesion tested using Streptococcus mutans by test tube method (TM). In this study, PC1 at a concentration of 0.006 mg/ml reduced the biofilm formation of Streptococcus mutans by 83.199%. As the concentration and amount of poly(indole) in CPs increased, the % antibiofilm effect also increased. The antibacterial activity of the prepared PIN/(DMAEMA-co-MMA) composites against Escherichia coli and Staphylococcus aureus was evaluated and the results showed that the composite had antibacterial activity. In addition, antioxidant studies of the composites were performed. The results showed that the bioactivity of PIN(90%)/(DMAEMA-co-MMA) composite increased. In addition, the findings of the antioxidant studies showed that PIN exhibited the highest viability value among all other samples. Dielectric properties of the composite thin films were evaluated depending on the frequency based on dielectric loss and tangent values.