Derin ötektik çözücüler kullanılarak hurda kurşun asit akülerden kurşunun elektrokazanımı
Electrowinning of lead from scrap lead acid batteries using deep eutectic solvents
- Tez No: 947841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DİLMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde faaliyet gösteren bir hurda akü geri kazanım tesisinden tedarik edilen kurşun pasta (PbSO4, PbO2, PbO ve Pb'den oluşan karışım), yüksek sıcaklık gerektiren ergitme işlemlerine ihtiyaç duyulmadan, düşük sıcaklıkta, daha az enerji ile sürdürülebilir kurşun kazanım metodu geliştirilmiştir. İlk aşamada kurşun pastanın PbSO4 içerisindeki kükürt, sodyum karbonat (Na2CO3) ile uzaklaştırılmıştır. Kükürtten arındırılmış kurşun pasta, kolin klorür (ChCl) ile sırasıyla malonik asit (MA) C3H4O4 ve sitrik asit (SA) C6H8O7 1:1 mol oranında kullanılarak hazırlanan ChCl-MA ve ChCl-SA derin ötektik çözücüler (DÖÇ) ile karıştırılarak çözünmesi sağlanmıştır. Kurşun pastanın çözünme miktarları sırasıyla ChCl-MA ve ChCl-SA için 3,896 mg/kg ve 1,480 mg/kg olarak bulunmuştur. Çözündürme işlemi sonrasında elektroliz deneylerinde kurşun geri kazanımı sağlanmıştır. Elektroliz deneylerinde çözücü konsantrasyonu, sıcaklık, akım gibi 3 farklı faktörden oluşan her biri 2 seviyeli tam faktöriyel deney tasarımı kullanılmıştır. ChCl-MA çözücüsü ile yapılan elektroliz deneylerinde en yüksek katodik akım verimi %75,19, spesifik enerji ihtiyacı ise ile 781,5 kWh/ton bulunmuştur. ChCl-SA deney setinde ise katodik akım verimi %38,76 ve spesifik enerji ihtiyacı 1625 kWh/ton olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a sustainable lead recovery method was developed at low temperature and with less energy using lead paste (a mixture of PbSO4, PbO2, PbO, and Pb) supplied by a scrap battery recovery facility operating in our country, without the need for high-temperature melting processes. In the first stage, the sulfur in the PbSO4 of the lead paste was removed with sodium carbonate (Na2CO3). The desulfurized lead paste was mixed with ChCl-MA and ChCl-SA deep eutectic solvents (DES) prepared using choline chloride (ChCl) with malonic acid (MA) C3H4O4, and citric acid (SA) C6H8O7, at a 1:1 molar ratio, and was dissolved, respectively. The dissolution amounts of the lead paste were obtained as 3.896 mg/kg and 1.480 mg/kg for ChCl-MA and ChCl-SA, respectively. Lead recovery was achieved in electrolysis experiments after the dissolution process. A full factorial experimental design with two levels consisting of three factors, such as solvent concentration, temperature, and current, was used in the electrolysis experiments. The highest cathodic current efficiency was calculated as 75.19% with a specific energy requirement of 781.5 kWh/ton for the electrolysis experiments with ChCl-MA solvent. In addition, the cathodic current efficiency of 38.76% and specific energy requirement of 1625 kWh/ton were determined with the ChCl-SA experiments.