Assessment of the akk (ajaokuta kaduna kano) gas project ın nıgerıa: engıneerıng management perspectıves and future ımplıcatıons
Nijerya'daki akk (ajaokuta-kaduna-kano) doğal gaz projesinin değerlendirilmesi: mühendislik yönetimi açısından bakış ve gelecek etkileri
- Tez No: 947842
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAVSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ajaokuta-Kaduna-Kano (AKK) Gaz Boru Hattı Projesi, Nijerya'nın enerji altyapısında, yerel gaz kullanımını, endüstriyel genişlemeyi ve ulusal enerji güvenliğini geliştirmeyi amaçlayan önemli bir gelişmeyi temsil ediyor. 614 kilometre uzunluğunda olan ve minimum 1.000 psig basınçta boru hattı kalitesinde doğal gaz taşımak üzere tasarlanan AKK boru hattı, güneydeki gaz zengini Ajaokuta bölgesini kuzeydeki ticari merkez Kano'ya bağlıyor. Bu çalışma, projeyi bir mühendislik yönetimi perspektifinden değerlendirerek, finansal uygulanabilirliği, operasyonel çerçeveleri ve ulusal kalkınma için gelecekteki etkileri analiz ediyor. Tanımlayıcı bir anket araştırma tasarımı kullanılarak, tabakalı rastgele örnekleme yoluyla seçilen mühendisler, proje yöneticileri, hükümet yetkilileri ve çevre analistleri dahil olmak üzere 370 paydaştan veri toplandı. Cronbach'ın Alfa (α = 0,89) kullanılarak güvenilirliği doğrulanan yapılandırılmış bir anket, hem nicel hem de nitel verilerin toplanmasını kolaylaştırdı. Çalışma, altyapı açıkları, çevresel endişeler, finansman kısıtlamaları ve operasyonel verimsizlikler gibi temel zorlukları belirliyor. Ancak, aynı zamanda projenin sanayileşmeyi teşvik etme, gaz yakmayı azaltma ve Nijerya'da sürdürülebilir enerji altyapısı için bir model olma potansiyelini de vurgulamaktadır. Bulgular, sağlam mühendislik yönetimi uygulamalarının, stratejik politika desteğinin ve paydaş katılımının projenin uzun vadeli etkisini en üst düzeye çıkarmak için çok önemli olduğunu göstermektedir. Çalışma, proje teslimatını iyileştirme, çevresel uyumluluğu güçlendirme ve ulusal enerji politikası çerçevelerini geliştirme önerileriyle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ajaokuta-Kaduna-Kano (AKK) Gas Pipeline Project represents a pivotal development in Nigeria's energy infrastructure, aimed at enhancing domestic gas utilization, industrial expansion, and national energy security. Spanning 614 kilometers and designed to transport pipeline-quality natural gas at a minimum pressure of 1,000 psig, the AKK pipeline connects the southern gas-rich region of Ajaokuta to the northern commercial hub of Kano. This study assesses the project from an engineering management perspective, analyzing financial viability, operational frameworks, and future implications for national development. Using a descriptive survey research design, data were collected from 370 stakeholders including engineers, project managers, government officials, and environmental analysts selected through stratified random sampling. A structured questionnaire, validated for reliability using Cronbach's Alpha (α = 0.89), facilitated the collection of both quantitative and qualitative data. The study identifies key challenges such as infrastructure deficits, environmental concerns, funding constraints, and operational inefficiencies. However, it also highlights the project's potential to drive industrialization, reduce gas flaring, and serve as a model for sustainable energy infrastructure in Nigeria. Findings suggest that robust engineering management practices, strategic policy support, and stakeholder engagement are crucial to maximizing the project's long-term impact. The study concludes with recommendations for improving project delivery, strengthening environmental compliance, and enhancing national energy policy frameworks.