Plasenta perkreata tanılı hastaların invaze myometrium dokusundaki myometrium villöz vasküler ICAM 1 ekspresyonunun invazyon anomalisi olmayan gebelerdeki myometrium ile karşılaştırılması
Comparison of icam 1 expression in myometrial tissue of patients with placenta percreta and normal pregnancy
  1. Tez No: 947851
  2. Yazar: SÜMEYRA MERT KANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAĞLAYAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Son yıllarda sezaryen doğum sayısındaki artışa bağlı olarak plasenta invazyon anomalilerinin sıklığı hızla artmaktadır. Plasenta invazyonunun en ileri formu olan plasenta perkreata, ciddi maternal morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (ACOG), hemorajik komplikasyon riski nedeniyle plasenta perkreata vakalarında sezaryen histerektomi uygulanmasını önermekte ve cerrahi yönetimin her hasta için kişiye özel planlanması gerektiğini vurgulamaktadır. Ancak doğurganlık korunması ve rahmin alınmasının psikolojik etkileri nedeniyle çeşitli konservatif yöntemler de geliştirilmiştir. Bu çalışmada, plasenta perkreata olgularında ICAM-1 ekspresyon düzeylerini değerlendirerek, bu adezyon molekülünün invazyon anomalilerindeki rolünü ortaya koymak ve gelecekte ICAM-1 ekspresyonunu düzenlemeye yönelik çalışmalar için bilimsel bir temel oluşturmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, daha önce plasenta perkreata nedeniyle alt segment rezeksiyonu ve histerektomi uygulanmış olan hastalardan alınan myometrium dokuları ile plasenta invazyon anomalisi olmayan kontrol grubuna ait myometrium dokularındaki ICAM-1 ekspresyonları karşılaştırılmıştır. İmmünohistokimyasal yöntemle yapılan değerlendirmede villöz, vasküler ve myometriyal düzeyde ICAM-1 ekspresyonları skorlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Plasenta perkreata grubunda villöz ve vasküler ICAM-1 ekspresyonunun anlamlı şekilde azaldığı, myometriyal düzeyde ise anlamlı bir fark saptanmadığı belirlenmiştir. Yapılan lojistik regresyon analizinde villöz ve vasküler ICAM-1 boyama skorlarının plasenta perkreata gelişimini öngörmede anlamlı olduğu bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız, ICAM-1 adezyon molekülünün plasenta invazyon anomalilerinin patogenezinde potansiyel bir rol oynayabileceğini göstermektedir. ICAM-1 ekspresyonunun düzenlenmesine yönelik gelecekteki çalışmalar, plasenta perkreata insidansını azaltma ve tedavi stratejileri geliştirme açısından önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, the incidence of placental invasion anomalies has increased rapidly due to the rising number of cesarean deliveries. Placenta percreta, the most severe form of placental invasion, is closely associated with significant maternal morbidity and mortality. The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) recommends cesarean hysterectomy in placenta percreta cases due to the high risk of hemorrhagic complications and emphasizes that surgical management should be individualized for each patient. However, fertility preservation and the psychological impact of hysterectomy have led to the development of various conservative approaches. In this study, we aimed to investigate ICAM-1 expression levels in placenta percreta cases to reveal the potential role of this adhesion molecule in invasion anomalies and to provide a scientific basis for future studies that may regulate ICAM-1 expression to reduce the incidence of placenta percreta. Materials and Methods: In this study, myometrial tissues obtained from patients who underwent lower segment resection and hysterectomy due to placenta percreta were compared with myometrial tissues from a control group without invasion anomalies. ICAM-1 expression was evaluated by immunohistochemical staining and analyzed semi-quantitatively at villous, vascular, and myometrial levels. Results: In the placenta percreta group, villous and vascular ICAM-1 expression levels were found to be significantly decreased, while no significant difference was observed at the myometrial level. Logistic regression analysis revealed that villous and vascular ICAM-1 staining scores were significant predictors of placenta percreta development. Conclusion: Our study suggests that the ICAM-1 adhesion molecule may play a potential role in the pathogenesis of placental invasion anomalies. Future studies focusing on the regulation of ICAM-1 expression may contribute significantly to reducing the incidence of placenta percreta and developing therapeutic strategies.