6 şubat depremleri ışığında büyüklük ve şiddet ilişkilerinin Hatay örneği üzerinden incelenmesi
Analysis of the relationships between magnitude and intensity in the light of the february 6 earthquakes: A case study of Hatay
- Tez No: 947852
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Depremler, doğası gereği öngörülemeyen ve etkileri itibarıyla çok boyutlu sonuçlar doğuran en yıkıcı doğal afetlerden biridir. Yapıların fiziksel bütünlüğünü tehdit etmenin yanı sıra, toplumsal yaşam üzerinde de derin ekonomik, sosyal ve psikolojik etkiler bırakmaktadır. Bu bağlamda, depreme bağlı oluşan yıkımın azaltılması için depremin temel parametrelerinin bilimsel olarak analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Pazarcık (Mw: 7.7) ve Elbistan (Mw: 7.6) merkezli depremler ile 20 Şubat 2023 Yayladağı (Mw 6.4) merkezli depremin oluşturduğu yer hareketlerinin Hatay ili özelinde etkileri incelenmiştir. Çalışmada büyüklük (magnitüd), şiddet, odak derinliği, episantr uzaklığı, ivme ve deprem süresi gibi parametreler arasındaki ilişkiler ampirik bağıntılar aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu amaçla, Karnik, Shebalin, Medvedev, Gutenberg-Richter, M. İpek, A. Tabban-S. Gençoğlu, Kawasumi, Estava, Housner ve Bath gibi araştırmacılara ait bağıntılar kullanılmıştır. Parametreler üç büyük deprem için ayrı ayrı hesaplanmış; ayrıca Hatay'ın tüm ilçeleri için episantr uzaklığı, şiddet ve odak derinliği karşılaştırmaları yapılmıştır. Analizler sonucunda bazı bağıntıların güvenilir ve tutarlı sonuçlar verdiği, bazı bağıntıların ise bölgesel koşullara bağlı olarak düşük uyum gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen ortalama şiddet değerleri, AFAD ve literatür verileriyle karşılaştırıldığında yüksek düzeyde tutarlılık göstermiştir. Ayrıca Estava bağıntısıyla hesaplanan ivme değerlerinin, AFAD istasyon kayıtlarıyla benzerlik göstermesi nedeniyle bölgedeki zemin yapısı hakkında da çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu çalışma, büyük depremlerin yerel etkilerini parametreler arası ilişkiler yoluyla analiz ederek, yapı tasarımı ve risk azaltma stratejileri açısından bilimsel altyapıya katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are among the most destructive natural disasters due to their unpredictable nature and multidimensional consequences. In addition to threatening the physical integrity of buildings, they also leave profound economic, social, and psychological effects on societal life. In this context, it is of great importance to scientifically analyze the fundamental parameters of earthquakes to minimize the destruction caused by seismic events. This thesis investigates the effects of the seismic motions generated by the Pazarcık (Mw: 7.7) and Elbistan (Mw: 7.6) earthquakes, which occurred on February 6, 2023, and the Yayladağı (Mw: 6.4) earthquake on February 20, 2023, specifically within the province of Hatay. In the study, relationships between parameters such as magnitude, intensity, focal depth, epicentral distance, acceleration, and earthquake duration were analyzed through empirical correlations. For this purpose, the correlations proposed by researchers such as Karnik, Shebalin, Medvedev, Gutenberg-Richter, M. İpek, A. Tabban-S. Gençoğlu, Kawasumi, Estava, Housner, and Bath were utilized. The parameters were calculated separately for each of the three major earthquakes; in addition, comparisons of epicentral distance, intensity, and focal depth were made for all the districts of Hatay. As a result of the analyses, it was determined that some correlations provided reliable and consistent results, while others showed poor compatibility due to regional conditions. The obtained average intensity values were highly consistent with AFAD and literature data. Additionally, the acceleration values calculated using the Estava correlation were found to show similarity with AFAD station records, which allowed for inferences about the regional soil structure. This study aims to contribute to the scientific infrastructure for building design and risk reduction strategies by analyzing the local effects of large earthquakes through the interrelationships between parameters.