Uzay aracı kenetlenme metodu geliştirilmesi ve kavramsal tasarımı
Development and conceptual design of a spacecraft docking method
  1. Tez No: 947855
  2. Yazar: MERVE ERGÜN AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY YUNUS ERKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uydu Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, bir Takipçi uydunun Hedef uyduya güvenli ve yüksek doğrulukla yaklaşarak kenetlenme öncesi hizalamayı sağlaması amacıyla, GNSS tabanlı bağıl navigasyon yaklaşımı ve Genişletilmiş Kalman Filtresi (EKF) algoritması kullanılarak geliştirilen bir model sunulmaktadır. Kenetlenme görevinin karmaşık doğası göz önüne alınarak, sistemin yörünge dinamiği İki-Cisim Problemi çerçevesinde tasarlanmış; GNSS sensörü modellenmiş ve ölçüm verileri EKF ile filtrelenmiştir. Filtreleme sürecinde konum ve hız tahminleri doğrusal olmayan sistem yaklaşımıyla güncellenmiş, bu sayede klasik filtresiz modelleme ile elde edilen yaklaşık 2000 metrelik yaklaşma mesafesinin, EKF kullanımıyla 1000 metre olması sağlanmıştır. Simülasyon sonuçları, optimize edilen yörünge parametreleri ve uygulanan manevra sayesinde Takipçi uydunun hedefe güvenli şekilde yaklaştığını ve uzak mesafe randevu aşaması şartının sağlandığını göstermektedir. Bu çalışma ile EKF tabanlı doğruluk artırıcı yaklaşımların etkinliğini vurgularken, otonom kenetlenme sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a model is presented in which a Chaser satellite aligns with a Target satellite prior to docking, using a GNSS-based relative navigation approach and an Extended Kalman Filter (EKF) algorithm to ensure safe and accurate rendezvous. Considering the complex nature of the docking task, the orbital dynamics of the system are modeled based on the Two-Body Problem. A GNSS sensor is simulated, and its measurement data is filtered using EKF. During the filtering process, position and velocity estimations are updated through a nonlinear system approach. As a result, the approach distance, which was approximately 2000 meters in the classical unfiltered model, is reduced to 1000 meters with the application of EKF. Simulation results demonstrate that, thanks to optimized orbital parameters and applied maneuvers, the Chaser satellite safely approaches the target and satisfies the conditions of the Far-Range Rendezvous phase. This study highlights the effectiveness of EKF-based accuracy enhancement techniques and aims to contribute to the development of autonomous docking systems.