Ratlarda Saccharomyces cerevisiae uygulamasının biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of Saccharomyces cerevisiae application on biochemical parameters in rats
- Tez No: 947891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇİBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Saccharomyces cerevisiae (SC) tomurcuklanan bir maya türüdür. Saccharomyces cerevisiae mayası faydalarının yanında son dönemde yapılan araştırmalarda birçok hastalığa sebep olduğuda gözlemlenmiştir. Bu çalışmada ratlarda Saccharomyces cerevisiae mayasının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 24 adet Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar her grupta sekiz rat olacak şekilde randomize üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu standart rat yemi ve taze su ile beslendi. Her gün 5 ml serum fizyoloji intra gastrik gavaj ile verildi. 1.Grup: SC süspansiyonu 1ml'de 109 canlı hücre olacak şekilde oral gavaj ile 28 gün uygulandı. 2.Grup: Ticari olarak alınan maya 4,8 mg/kg dozda 28 gün süresince oral gavaj ile uygulandı. 28 günlük deneysel uygulamanın sonunda ketamin anestezisi altında kan ve doku örnekleri alındı. Elde edilen serum örneklerinde, glukoz, trigliserit, kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, Üre, kreatinin, CK, CK-MB düzeyleri otoanalizörde tayin edildi. Serotonin, Gherelin ve Nesfatin düzeyleri ise ticari kitler kullanılarak ELİSA yöntemi ile belirlrndi. Elde edilen sonuçlarda CK-MB düzeyleri 2.grupta düştüğü, CK düzeyinin ise1.grup ve 2. Grupta düştüğü gözlemlendi. Trigliserit ve LDL düzeyleri ise 1.grup ve 2.grupta yükseldiği gözlemlendi. Analiz edilen diğer parametreler bakımından gruplar arası önemli bir fark saptanamadı. Nesfatin düzeyi 1.grup ve 3.grupda düştüğü görüldü, Serotonin düzeyinin ise 2.grupta düştüğü gözlemlendi. Gherelin serum düzeylerinde ise gruplar arası önemli fark saptanmadı. Metagenom analizi sonucu elde edilen verilere göre Methanobrevibacter olleyae bakterisine en yüksek oranda kontrol grubunda, Paracidovorax avenae bakterisine en yüksek oranda grup 1 de, Pseudomonas synxantha bakterisine ise en yüksek oranda grup 2 de saptandı. Bu çalışma, elde edilen sonuçlara göre SC uygulaması, CK-MB ve serotonin seviyelerinde anlamlı bir azalma, LDL ve trigliserid seviyelerinde ise anlamlı bir artış göstermiştir. Ayrıca, nesfatin seviyelerinin düşmesi, SC'nin metabolik denge ve iştah düzenleyici mekanizmalar üzerinde potansiyel bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Saccharomyces cerevisiae (SC) is a budding yeast species. In addition to its benefits, Saccharomyces cerevisiae yeast has also been observed to cause many diseases in recent studies. In this study, the effects of Saccharomyces cerevisiae yeast on some biochemical parameters in rats were investigated. 24 Wistar albino rats were used in the study. Rats were randomly divided into three groups, eight rats in each group. The control group was fed with standard rat chow and fresh water. 5 ml of serum physiology was given by intragastric gavage every day. Group 1: SC suspension was applied by oral gavage for 28 days, containing 109 live cells in 1 ml. Group 2: Commercially purchased yeast was administered by oral gavage at a dose of 4,8 mg/kg for 28 days. At the end of the 28-day experimental application, blood and tissue samples were taken under ketamine anesthesia. In the serum samples obtained, glucose, triglyceride, cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, urea, creatinine, CK, CK-MB levels were determined by autoanalyzer. Serotonin, gherelin and nesfatin levels were determined by ELISA method using commercial kits. In the obtained results, CK-MB levels were observed to decrease in group 2, while CK levels were observed to decrease in groups 1 and 2. Triglyceride and LDL levels were observed to increase in groups 1 and 2. No significant difference was detected between the groups in terms of other analyzed parameters. Nesfatin levels were observed to decrease in groups 1 and 3, while serotonin levels were observed to decrease in group 2. No significant difference was found between the groups in gherelin serum levels. According to the data obtained from the metagenome analysis, the highest level of Methanobrevibacter olleyae bacteria was detected in the control group, the highest level of Paracidovorax avenae bacteria was detected in group 1, and the highest level of Pseudomonas synxantha bacteria was detected in group 2. According to the results obtained in this study, SC application showed a significant decrease in CK-MB and serotonin levels and a significant increase in LDL and triglyceride levels. In addition, the decrease in nesfatin levels indicates that SC may have a potential effect on metabolic balance and appetite regulating mechanisms.