Meleis'in Geçiş Kuramına dayalı geliştirilen uyum programın perimenopozal kadınların menopoza ilişkin tutumlarına ve spiritüel iyi oluşlarına etkisi
The effect of an adapted program based on Meleis's Transition Theory on perimenopausal women's attitudes towards menopause and their spiritual well-being
- Tez No: 947892
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Meleis'in Geçiş Kuramı'na dayalı geliştirilen uyum programın perimenopozal kadınların menopoza ilişkin tutumlarına ve spiritüel iyi oluşlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü tek kör öntest-sontest kontrol gruplu deneysel modele göre yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Sinop il merkezinde bulunan iki aile sağlığı merkezine kayıtlı 45-55 yaş arası perimenopozal kadınlar oluşturmuştur. 30 deney 30 kontrol grubu olmak üzere 60 kadınla araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bigi Formu, İyi Oluşun Maneviyat Endeksi Ölçeği (İOMEÖ), Menopoz Tutum Ölçeği (MİTÖ) ve Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Deney grubuna 4 hafta boyunca 8 modülden oluşan, menopoz sağlık eğitimi ve baduanjin egzersizi içeren Menopoz Uyum Programı uygulanmıştır. 12 haftalık izlem sürecinin ardından son test verileri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of an adaptation program based on Meleis's Transition Theory on the attitudes of perimenopausal women towards menopause and their spiritual well-being. Materials and Methods: This research was conducted according to a randomized controlled single-blind pretest-posttest control group experimental model. The population of the study consisted of perimenopausal women aged between 45-55 years registered in two family health centers in Sinop city center. The study was completed with 60 women, 30 in the experimental group and 30 in the control group. Data for the study were collected using the Personal Information Form, the Spirituality Index of Well-Being Scale (İOMEÖ), the Menopause Attitude Scale (MİTÖ) and the Menopause Symptoms Assessment Scale (MSDÖ). The Menopause Adaptation Program, consisting of 8 modules and including menopause health education and baduanjin exercise, was applied to the experimental group for 4 weeks. After 12 weeks of follow-up, post-test data were collected.