Toplumun engellilerin evliliğine yönelik tutumları 'Sivas örneği'
Society's attitudes toward the marriage of people with disabilities 'The case of Sivas'
- Tez No: 947901
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu araştırmada toplumun engellilerin evliliğine yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmada nicel yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma Türkiye'de Sivas ilinde yaşayan 18 yaş ve üzerinde olan 420 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 48'i (%11,4) engelli ve 372'si (%88,6) engelli olmayan bireylerdir. Araştırmada katılımcıların sosyo-demografik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için“Kişisel Bilgi Formu”, engellilere yönelik evlilik düşüncesi hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla İşler (2019) tarafından geliştirilen“Engelli Bireylere Yönelik Evlilik Tutumları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında betimleyici ve açıklayıcı istatistikler bir arada kullanılmıştır. Betimleyici istatistiklerde katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ortaya koymak için yüzde, frekans, ortalama, standart sapma hesaplamaları yapılmıştır. Açıklayıcı istatistiklerde ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, çoklu grup karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda katılımcıların engelli bireylere yönelik evlilik tutum ve algıları sosyodemografik faktörler bağlamında farklılaştığı saptanmıştır. Katılımcıların 309'u (%73,6) kadın ve 111'i (%26,4) erkektir. Ankete katılan kişilerin yaş verileri incelendiğinde 18-34 yaş arasında 279 kişi (%66,4) olduğu ve 35 yaş ve üzerinde 141 kişi (%33,6) olduğu saptanmıştır. Katılımcıların 29'u (%6,9) ilköğretim (ilk,orta), 89'u (%21,2) orta öğretim (lise), 269'u (%64) üniversite, 33'ü (%7,9) lisansüstü eğitim seviyesinde sahiptir. Ankete dahil edilen 420 kişi içerisinde 48'i (%11,4) bir engele sahip olan kişileri, 372'si (%88,6) hiçbir engeli bulunmayan kişilerdir. Engele sahip olan kişiler arasından 1 kişi (%2,2) görme engelli, 17 kişi (%37,8) işitme engelli, 12 kişi (%26,7) fiziksel engelli ve 15 kişi (%33,3) diğer engel türüne sahiptir. Katılımcıların 180'i (%42,9) engelli bir yakına sahipken 240'ı (%57,1) engelli bir yakına bulunmayan kişilerdir. Ankete katılan kişilerin 48'i (%26,2) çekirdek ailesinde, 103'ü (%56,3) akraba çevresinde, 32'si (%17,5) sosyal çevresinde en az bir engelli birey var olduğunu belirtmiştir. Elde edilen bulgulara göre herhangi bir engeli olma faktörü, engelli bir yakına sahip olma faktörü ve engellilerle ilgili bir ders, konferans ve seminer vb. eğitimleri alma faktörü ile engellilere yönelik evlilik düşüncesi incelenmiş, pozitif yönde anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma kapsamında toplumun engellilerin evliliğine yönelik tutumlarının katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu, eğitim seviyesi, ilişki/evlilik süresi, evlilik biçimi, sahip olunan engelli yakına yakınlık derecesi, engel türü faktörleri bağlamında farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş olup araştırma bulguları literatür kapsamında tartışılmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonuç ve bulgularından yola çıkılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine society's perceptions and attitudes toward the idea of marriage involving individuals with disabilities. Method: A quantitative research approach was adopted in this study. The research was conducted with the participation of 420 individuals aged 18 and above residing in the province of Sivas, Turkey. Among the participants, 48 individuals (11.4%) reported having a disability, while 372 individuals (88.6%) reported having no disabilities. In order to gather socio-demographic information, a“Personal Information Form”was used. To assess participants' attitudes toward marriage involving individuals with disabilities, the“Attitudes Toward Marriage with Individuals with Disabilities Scale”developed by İşler (2019) was utilized. The data collected were analyzed using the SPSS 25.0 statistical software package. Both descriptive and inferential statistical methods were employed. Descriptive statistics such as percentage, frequency, mean, and standard deviation were used to present the socio-demographic characteristics of the participants. Inferential statistics included independent samples t-tests for two-group comparisons and one-way ANOVA for comparisons involving more than two groups. Findings: The results of the study revealed that participants' attitudes and perceptions regarding marriage with individuals with disabilities varied significantly depending on socio-demographic factors. Of the participants, 309 (73.6%) were female, and 111 (26.4%) were male. Age distribution showed that 279 participants (66.4%) were between the ages of 18 and 34, while 141 participants (33.6%) were aged 35 and above. Regarding educational background, 29 participants (6.9%) had completed primary education, 89 (21.2%) secondary education, 269 (64%) held undergraduate degrees, and 33 (7.9%) had completed postgraduate education. Among the 420 participants, 48 (11.4%) identified as having a disability. Of these, 1 (2.2%) was visually impaired, 17 (37.8%) had hearing impairments, 12 (26.7%) had physical disabilities, and 15 (33.3%) reported other types of disabilities. A total of 180 participants (42.9%) reported having a relative with a disability, while 240 (57.1%) did not. In terms of proximity, 48 participants (26.2%) had a disabled individual within their nuclear family, 103 (56.3%) among relatives, and 32 (17.5%) within their broader social environment. The findings indicated a statistically significant positive relationship between attitudes toward marriage with individuals with disabilities and factors such as being disabled, having a relative with a disability, and having attended education (e.g., courses, seminars, conferences) on disability-related topics. Additionally, the study explored whether attitudes toward marriage involving individuals with disabilities differed based on gender, age, marital status, income level, educational attainment, length and type of relationship/marriage, degree of closeness to a disabled relative, and type of disability. The findings were discussed and interpreted in relation to the existing literature. Recommendations were made based on the results and findings of the study.