Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların DASH diyetine uyumunun ve diyetin inflamasyon indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of adherence to the DASH diet and dietary inflammation index in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 947917
  2. Yazar: BENGİ ALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SEREMET KÜRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı almış çocukların DASH diyetine uyumunu ve diyetin inflamasyon potansiyelinin inflamasyon belirteçlerine olan etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Ekim 2023-Mart 2024 tarihleri arasında 6-18 yaş aralığında ve çocuk psikiyatristi tarafından DSM-5 kriterlerine göre DEHB tanısı almış 42 çocuk ve ailesi ile aynı polikliniğe benzer semptomlarla başvurup herhangi bir DEHB tanısı almayan 42 sağlıklı çocuk ve ailesi üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları, DASH diyetine uyumları, diyet inflamatuar indeksi (C-Dİİ) ve diyet kalitesi değerlendirilmiş, antropometrik ölçümleri alınmıştır, inflamasyon belirteçleri hasta dosyalarından kaydedilmiştir. Bulgular: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan bireylerin %76,2'si ve sağlıklı grupta yer alan bireylerin %71,4'ü erkektir (p>0,05). C-Reaktif protein düzeyi DEHB grubunda (2,8±3,99 mg/L) kontrol grubundan (1,1±1,32 mg/L) daha yüksek saptanmıştır (p0,05), C-Dİİ skoru ise DEHB grubunda daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate adherence of children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) to DASH diet and the effect of diet's inflammatory potential on inflammation markers. Method: The study was conducted between October 2023 and March 2024 on 42 children aged 6-18 who had been diagnosed with ADHD by a child psychiatrist according to DSM-5 criteria and their families, as well as 42 healthy children with similar symptoms who had not been diagnosed with ADHD and their families, all of whom had visited the same outpatient clinic. Participants' general characteristics, dietary habits, physical activity levels, adherence to DASH diet, dietary inflammatory index (C-DII), and diet quality were assessed, anthropometric measurements were taken, and inflammation markers were recorded from patient files. Results: 76.2% of individuals diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder and 71.4% of individuals in healthy group were male (p>0.05). C-reactive protein levels were found to be higher in ADHD group (2.8±3.99 mg/L) than in control group (1.1±1.32 mg/L) (p0.05), while the C-DII score was higher in the ADHD group (p0.05).