Skolyozlu bireylerde Articulatio sacroiliaca ve sacrum morfometrisindeki değişikliklerin çok kesitli bilgisayarlı tomografi yöntemi ile araştırılması
Investigation of changes in Articulatio sacroiliaca and sacrum morphometry in individuals with scoliosis using multislice computed tomography method
  1. Tez No: 947918
  2. Yazar: ELİF BARUTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Skolyoz columna vertebralis'in en sık görülen şekil bozukluğudur. Columna vertebralis'in servikal, torakal ve lumbal gibi farklı bölgelerinde ve frontal, sagittal ve aksial gibi farklı düzlemlerde ortaya çıkan üç boyutlu deviasyonudur. Bu tez çalışmasında, skolyozun pelvik yapılar üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla sacrum ve articulatio sacroiliaca'daki morfometrik değişiklikler araştırılmıştır. Çalışmamız 2014 (nisan)-2023 (aralık) tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne herhangi bir şikayetle başvuran bireylerin, Radyoloji Anabilim dalında columna vertebralis ve pelvis Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT) görüntüleri üzerinde retrospektif olarak yapılmıştır. Araştırmaya yaşları 18 ile 80 arasında değişen toplam 60 birey (30 skolyoz hastası ve 30 sağlıklı kontrol) dâhil edilmiştir. Skolyoz hastalarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha genç olduğu ve kadın oranının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Tek değişkenli analizlerde skolyoz grubunda sağ ve sol SIE aralığının daha geniş, buna karşılık SIE uzunluklarının, sacrum genişliğinin, BOSSÇ, CSSÇ ve IFMY ortalamalarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Yaş ve cinsiyet etkisi kontrol edildiğinde, bu farklardan bazıları anlamlılığını yitirirken, sol SIE aralığı, sacrum genişliği, CSSÇ ve sol IFMY ortalamasındaki farklılıkların anlamlılığını koruduğu görülmüştür. Tek değişkenli analizlerde anlamlı olmayan bazı ölçümler sol SIE posterior, promontorium uzunluğu, BOSTÇ, sağ ve sol IFMY-1, yaş ve cinsiyet etkisi kontrol edildiğinde anlamlı hale gelmiştir. Yaş ile morfometrik ölçümler arasında çeşitli anlamlı korelasyonlar saptanmıştır. Özellikle sağ SIE anterior mesafesi ile yaş arasında güçlü negatif korelasyon tespit edilmiş. Benzer şekilde sağ ve sol SIE aralığı ile sol SIE medial ölçümleri yaşla birlikte azalma eğilimi göstermiştir. Bunun tersine, sacrum genişliği ile sağ ve sol SIE uzunluklarının yaşla birlikte arttığı saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, skolyozun pelvik morfolojiyi de etkileyebileceğini ve bu nedenle radyolojik değerlendirmelerde sadece vertebral eğriliklerin değil, pelvik yapılarla olan ilişkilerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir. Klinik olarak bu bulgular, skolyoz tedavisinde pelvik simetri ve yük transferi analizlerinin de dikkate alınmasını gerektirmektedir. Çalışma, skolyozun sistemik etkilerini ortaya koymaya yönelik gelecekteki multidisipliner araştırmalara temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is the most common deformity of the vertebral column. It is a three-dimensional deviation of the vertebral column that occurs in different regions such as cervical, thoracic and lumbar and in different planes such as frontal, sagittal and axial. In this thesis study, morphometric changes in the sacrum and sacroiliac joint were investigated in order to evaluate the effects of scoliosis on pelvic structures. Our study was conducted retrospectively on the vertebral column and pelvis Multi-Slice Computed Tomography (MSCT) images of individuals who applied to Selçuk University Medical Faculty Hospital with any complaint between 2014 (April) and 2023 (December) in the Department of Radiology. A total of 60 individuals aged between 18 and 80 years (30 scoliosis patients and 30 healthy controls) were included in the study. It was determined that scoliosis patients were significantly younger and had a higher proportion of females compared to the control group. In univariate analyses, the right and left SIE intervals were found to be wider in the scoliosis group, whereas the SIE lengths, sacral width, BOSSÇ, CSSÇ, and IFMY averages were lower. After adjusting for age and sex, some of these differences lost statistical significance, while the differences in the left SIE interval, sacral width, CSSÇ, and left IFMY average remained significant. After adjusting for age and sex, some parameters that were initially non-significant—namely the left SIE posterior, promontory length, BOSTÇ, and bilateral IFMY-1—showed statistically significant differences. Several significant correlations were observed between age and morphometric measurements. A strong negative correlation was observed between age and right SIE anterior distance, while right/left SIE intervals and left SIE medial distance also decreased with age. In contrast, sacral width and SIE lengths increased as age advanced. The findings of this study suggest that scoliosis may influence pelvic morphology, highlighting the need to assess not only spinal curvatures but also their relationship with pelvic structures in radiological evaluations. Clinically, these results underscore the importance of considering pelvic symmetry and load transfer in scoliosis management. This study may serve as a foundation for future multidisciplinary research exploring the systemic effects of scoliosis.