IOC mülteci olimpiyat takımının varlığı: Uluslararası olimpiyat komitesinin resmi sosyal medya hesaplarına yönelik içerik analizi
IOC refugee olympic team: A content analysis of the official social media accounts of the international olympic committee
  1. Tez No: 947954
  2. Yazar: HANDE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmamızda Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından (IOC) 2015 yılında kurulan ve ilk kez 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarında yer alan Mülteci Olimpiyat Takımı'nı (ROT) tanıtmak amacıyla sosyal medya hesaplarında yapmış olduğu paylaşımların hangi temalardan oluştuğunun araştırılması ve paylaşımlara yapılan yorumlar aracılığıyla ROT 'ye yönelik tutumların hangi yönde olduğunu tespit ederek toplumun takıma karşı bakış açısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızın deseni durum çalışması olarak belirlenmiş olup IOC tarafından sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlara ve yorumlara içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Araştırmamızın örneklemi IOC'ye ait ROT sosyal medya hesaplarından Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarının açıldığı tarihten 2025 yılına kadar paylaşılan n (2368) içerikten oluşmaktadır. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; 2016 Rio, 2020 Tokyo ve 2024 Paris takımlarında sporcu sayısında artışın olduğu, cinsiyet eşitliğinin sağlanmadığı ve branşlarda çeşitliliğin arttığı gözlemlenmiştir. Sporcuların en çok n (16) ile Almanya'dan mülteci statüsünü aldıkları ve n (14) ile Atletizm branşından katılım sağladıkları tespit edilmiştir. ROT' ye ait Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından 2016-2024 yılları arasında en aktif içerik paylaşımının yapıldığı sosyal medya platformu %36,70 ile Twitter olmuştur. Instagram hesabının 2020 yılında açılması sebebiyle; 2020-2024 yılları arasında en aktif kullanılan sosyal medya platformu ise %36,50 ile Instagram hesabı olmuştur. Ayrıca sosyal medya hesaplarında hashtag kullanımında ilk sırada f (1028) ile“Mülteciler Hakkında”kategorisi yer almış olup ikinci sırada f (1027) ile“Olimpiyatlar Hakkında”kategorisinin olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyada yapılan yorumlar aracılığıyla toplumun mülteci olimpiyat takımına karşı tutumunun belirlenmesi için uygulanan analiz sonuçlarına göre;“Olumlu Tutum İfadeleri”kategorisi f (6501) ile ilk sırada yer almıştır. Yapılan olumlu yorumların çoğunluğu f (4900) ile sporcu ve takımlar için olmuştur. Sporcu ve Takımlar için yapılan olumlu yorumlarda ilk sırada“İyi Şanslar”alt kategorisi yer almış olup olumsuz yorumlarda“Vatan Haini”alt kategorisinin olduğu gözlemlenmiştir. Ülkeler için yapılan olumlu yorumlarda ilk sırada“Filistin'i Destekliyorum ”alt kategorisi bulunurken olumsuz yorumlarda“Rusya'yı Desteklemiyorum”alt kategorisinin yer aldığı tespit edilmiştir. IOC'nin sporcuları tanıtmaya yönelik yapmış olduğu içerik paylaşımlarında Yusra Mardini f (147) ilk sırada yer almasına rağmen takipçilerin yorum yaparak etkileşim sağladığı içeriklerde ilk sırada ise ROT geneline ait içeriklerin olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda; IOC'nin takım oluşturma sürecinde ve sosyal medya hesaplarında yapmış olduğu paylaşımlarda cinsiyet eşitliğine yer vermediği görülmüştür. Ayrıca 2016 Rio, 2020 Tokyo ve 2024 Paris oyunlarına en fazla katılımın Atletizm ve Judo branşlarından olmasında Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) ve Tegla Loroupe Barış Vakfı'nın yürütmüş olduğu projelerin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla beraber Olimpiyat Gündemi kararları kapsamında oyunlarda gençleşme ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla gençlerin aktif olarak kullandığı Instagram hesabında daha fazla içerik paylaşımımın yapıldığı tespit edilmiştir. Tüm platformlarda yapılan yorumlar sonucunda ise; toplumun ROT' ye karşı olumlu tutum içinde olduğu fakat IOC' ye Rusya, Ukrayna, İsrail ve Filistin için adil ve eşit kararlar almaması nedeniyle olumsuz tutum içinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the themes present in the social media posts shared by the International Olympic Committee (IOC) to promote the Refugee Olympic Team (ROT), which was established in 2015 and first participated in the 2016 Rio Olympic Games. Furthermore, by analyzing the comments on these posts, the study seeks to identify public attitudes toward the ROT and determine the general perception of society regarding the team. The research was designed as a case study, and a content analysis method was applied to the posts and comments shared by the IOC on social media platforms. The population of the study consists of 2,368 posts shared on the Refugee Olympic Team's official Facebook, Twitter, and Instagram accounts managed by the IOC, from the dates these accounts were created up to the year 2025. The research design was structured as a case study, employing content analysis as the primary methodological approach. Upon evaluating the findings, it was observed that there has been an increase in the number of athletes on the teams participating in the 2016 Rio, 2020 Tokyo, and 2024 Paris Olympic Games. However, gender equality was not achieved, although there was an increase in the diversity of sports disciplines. It was identified that the majority of athletes acquired refugee status from Germany n (16), and that the most represented sport was Athletics n (14). Among the official social media accounts of the Refugee Olympic Team-Facebook, Twitter, and Instagram-Twitter was found to be the most active platform in terms of content shared between 2016 and 2024, accounting for 36.70% of posts. Due to the Instagram account being launched in 2020, it became the most actively used platform between 2020 and 2024, with 36.50% of the total content shared during that period. Regarding hashtag usage on social media, the most frequently used category was“About Refugees”f (1028), followed closely by“About the Olympics”f (1027). Based on the analysis of public comments, which aimed to determine societal attitudes toward the Refugee Olympic Team, the category“Expressions of Positive Attitude”ranked first f (6501). A majority of the positive comments f (4900) were directed toward individual athletes and teams. Within the positive comments about athletes and teams, the subcategory“Good Luck”ranked first, while among negative comments, the subcategory“Traitor”was noted. In terms of countries, the leading subcategory within positive comments was“I Support Palestine,”whereas“I Do Not Support Russia”was the predominant theme among negative comments. Among the IOC's promotional content highlighting individual athletes, Yusra Mardini was featured most frequently f (147); however, user engagement through comments was found to be more directed toward content concerning the Refugee Olympic Team as a whole. Based on the findings of the study, it was observed that the IOC did not emphasize gender equality in the team formation process or in its social media posts. Furthermore, it was concluded that the high level of participation in Athletics and Judo at the 2016 Rio, 2020 Tokyo, and 2024 Paris Games was influenced by the projects carried out by the International Judo Federation (IJF) and the Tegla Loroupe Peace Foundation. Additionally, in line with the Olympic Agenda decisions aimed at promoting youth engagement and sustainability, it was identified that more content was shared on Instagram, a platform actively used by younger audiences. Finally, analysis of comments across all platforms revealed that while the public holds a generally positive attitude toward the Refugee Olympic Team, there is a negative perception of the IOC due to its perceived failure to make fair and balanced decisions regarding Russia, Ukraine, Israel, and Palestine.