Broyler rasyonlarına farklı düzeylerde ilave edilen arı ekmeği (PERGA) tozunun performans, karkas randımanı, immunite, antioksidan durum ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of different levels of bee bread (PERGA) powder addition to broiler diets on performance, carcass yield, immunity, antioxidant status and some blood parameters
  1. Tez No: 947953
  2. Yazar: FATİH GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARSLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, broyler rasyonlarına arı ekmeği (perga) tozu ilavesinin performans, karkas randımanı, bağışıklık, antioksidan durum ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada kullanılan toplam 120 adet, 1 günlük yaşta, karışık cinsiyetli broyler (Ross 308) tartılarak her grupta 40 civciv olacak şekilde homojen 3 ana gruba ayrıldı. Her ana grup, her alt grupta 10 civciv olacak şekilde 4 alt grup olarak tasarlandı. Araştırma grupları şu şekilde düzenlendi; I-Kontrol grubu (temel rasyon), II-Deneme grubu (temel rasyon+5 g/kg arı ekmeği tozu), III-Deneme grubu (temel rasyon+10 g/kg arı ekmeği tozu). Her bölümdeki broylerler grup yemlemesi ile beslendi. Broylerlerin ihtiyaçlarına göre her gün istedikleri kadar yem ve su verilerek ad libitum besleme yapıldı. Grupların canlı ağırlıkları (CA), canlı ağırlık artışları (CAA), yem tüketimleri (YT) ve yemden yararlanma oranları (YYO) deneme süresince (42 gün) haftalık olarak hesaplandı. Denemenin 42. gününde gruplardaki tüm broylerler tek tek tartılarak her alt gruptan 3 adet olmak üzere toplam 36 broyler rastgele seçildi. Seçilen hayvanların CA'ları kesimden önce kaydedildi. Daha sonra kesim işlemine geçildi ve aynı anda kan örnekleri de alındı. Kesilen hayvanların sıcak karkas ağırlığı (SIKA) ve soğuk karkas ağırlığı (SOKA) ile randımanlarının yanı sıra karaciğer, dalak, taşlık, bağırsak, Bursa fabricius, kalp, pankreas gibi iç organların ağırlıkları belirlendi. Ek olarak, çalışma sonunda elektronik pH metre ile bağırsak asitliği ölçüldü ve pH değeri kontrol edildi. Bazı biyokimyasal parametreler açısından; kan serumunda alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), albümin (ALB), glikoz (GLU), üre (URE), kreatinin (KRE), trigliserit (TG), total kolesterol (TCHO), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL kolesterol), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL kolesterol) ve total protein (TP) düzeyleri belirlendi. Bağışıklık bulguları için kan plazmasından immunglobulin M (IgM) ve immunglobulin G (IgG) konsantrasyonları da incelendi. Ayrıca plazma total tiyol (TT), nativ tiyol (NT), dinamik disülfit (DD), total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) düzeyleri, oksidatif stres belirteçleri ve antioksidan durum açısından değerlendirildi. Çalışmanın sonuçları, genel olarak CA, CAA, YT ve YYO'nun kontrol gruplarına kıyasla deneme gruplarında önemli ölçüde etkilenmediğini gösterdi (p>0,05). Ancak 5 g/kg arı ekmeği tozu içeren rasyonla beslenen broylerlerde kesim öncesi CA, SIKA ve SOKA kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde iyileşti (p0,05), sayısal olarak 5 g/kg arı ekmeği tozu katılan broylerlerin en iyi performans değerlerine sahip olduğu, dolayısıyla bu oranda açıkça olumlu bir performans eğilimi kaydedildi. Bazı kan göstergelerine göre grupların AST, ALP, ALB, GLU ve TP düzeyleri istatistiksel olarak benzer bulunurken (p>0,05), serum ALT düzeyi 10 g/kg arı ekmeği tozu ile beslenen broylerlerde anlamlı şekilde düşüktü (p0,05). Hatta ilave edilen arı ekmeği oranının artmasına paralel olarak bağışıklık değerleri de sayısal olarak azaldı. Oksidatif stres ve antioksidan durum açısından TT, NT, DD, TAK, TOK, OSİ düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklar yoktu (p>0,05). Öte yandan, TT, NT ve DD düzeyleri sayısal olarak kontrol grubuna nazaran 5 g/kg arı ekmeği tozu katkılı grupta düşerken 10 g/kg arı ekmeği tozu katkılı grupta arttığı saptandı. Yine bununla benzer olarak TAK, TOK ve OSİ değerleri de 10 g/kg arı ekmeği tozu katkılı grupta yüksek bulundu. Mevcut sonuçlara dayanarak, broyler rasyonlarına 5 g/kg ve 10 g/kg gibi iki farklı dozda arı ekmeği tozu ilave edilmesinin gruplar arasında ekseriyetle spesifik etkilere ve önemli farklara yol açmadığı anlaşılmış olup olumsuz yönde bir etkiyle de karşılaşılmamıştır. Özellikle 5 g/kg arı ekmeği tozu ilave edilen grubun birçok performans parametresinde sayısal bir artış sağlaması ve oksidatif stres biyobelirteçlerini azaltması nedeniyle daha iyi sonuçlar verdiği değerlendirilmiş olup aynı zamanda 10 g/kg arı ekmeği tozu ilave edilen grubun HDL kolesterol düzeyini arttırması ve ALT düzeyini düşürmesi, arı ekmeğinin antibiyotiklere alternatif doğal bir probiyotik yem katkı maddesi olarak kullanılabileceğini desteklemektedir. Arı ekmeğinin (perga) kanatlı hayvanlarda test edilmesine ilişkin literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunduğundan, arı ekmeğinin (perga) broyler performansı ve sağlığı üzerine etkileri açısından çeşitli ortam, süre, dozaj, form ve uygulama yöntemleri ile yeni araştırmaların yapılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effects of supplementing bee bread (perga) powder on performance, carcass yield, immunity, antioxidant status and some blood parameters in broilers. A total number of 120, day-old, mix sexed broiler (Ross 308) used in the study were weighed and homogeneously divided into 3 main groups with 40 chicks per groups. Each main group was designed as 4 subgroups with 10 chicks per subgroups. Research groups were organized as following; I-Control group (basal ration), II-Treatment group (basal ration+5 g/kg bee bread powder), III-Treatment group (basal ration+10 g/kg bee bread powder). The broilers in each section were fed in group feeding. Ad libitum feeding was done by giving the broilers as much feed and water as they wanted each day depending on their requirements. Live body weights, body weight gains, feed consumptions and feed conversion ratios of the groups were calculated on a weekly basis during the experiment (42 days). On the 42nd day of the experiment, all broilers in the groups were weighed one by one and a total of 36 broilers, 3 from each subgroup, were randomly selected. The live body weights of these selected animals were recorded before slaughter, then the slaughtering process started and blood samples were taken at the same time. In addition to the hot and cold carcass weights/yields of the slaughtered broilers, the weights of internal organs such as liver, spleen, gizzard, gut, Bursa fabricius, heart, pancreas were determined. Gut acidity was measured with an electronic pH meter as well, and the pH value was checked at the end of the study. In terms of some biochemical parameters; alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), albumin (ALB), glucose (GLU), urea (URE), creatinine (KRE), triglyceride (TG), total cholesterol (TCHO), high density lipoprotein (HDL cholesterol), low density lipoprotein (LDL cholesterol) and total protein (TP) levels were determined from blood serum. Immunglobulin M (IgM) and immunoglobulin G (IgG) concentrations in blood plasma were also examined for immunity findings. Moreover, plasma total thiol (TT), native thiol (NT), dynamic disulfide (DD), total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC) and oxidative stress index (OSI) levels were evaluated for oxidative stress markers and antioxidant status. The results of the study showed that live body weight, body weight gain, feed consumption and feed conversion ratio were not significantly affected by the treatment groups compared to the control groups in general (p>0,05). However, live body weight before slaughter, hot and cold carcass weight were improved significantly when compared to control group for broilers fed ration containing 5 g/kg of bee bread powder (p0,05), numerically broilers receiving 5 g/kg bee bread powder had the best performance values, thus a clearly positive performance tendency was noted at this rate. According to some blood indicators, AST, ALP, ALB, GLU and TP levels of the groups were found to be statistically similar (p>0,05), whereas serum ALT level was significantly lowest in broilers fed on 10 g/kg bee bread powder among groups (p0,05). In fact, immunity values decreased numerically compared to control group in parallel with the increase in bee bread supplementation rate. There were no significant differences among the groups in terms of TT, NT, DD, TAC, TOC, OSI levels for oxidative stres and antioxidant status (p>0,05). On the other hand, TT, NT and DD levels were determined to decrease numerically in the 5 g/kg bee bread powder supplemented group compared to the control group, while they increased in the 10 g/kg bee bread powder supplemented group. Similarly, TAC, TOC and OSI values were found to be high in the 10 g/kg bee bread powder supplemented group. Standing on the present results, supplementing bee bread powder to broiler rations at two different doses, 5 g/kg and 10 g/kg, did not usually cause specific effects and significant differences between the groups, and no adverse effects were encountered. In particular, the group supplemented with 5 g/kg of bee bread powder demonstrated improved outcomes by showing numerical increases in several performance parameters and reductions in oxidative stress biomarkers, furthermore, the increase in HDL cholesterol level and the decrease in ALT level observed in the group receiving 10 g/kg of bee bread powder support the potential use of bee bread as a natural probiotic feed additive alternative to antibiotics. Since there are a limited number of studies in the literature regarding the testing of bee bread (perga) in poultry, it is thought that it would be beneficial to conduct new research with various environments, duration, dosage, form and application methods in terms of the effects of bee bread (perga) on broiler performance and health.