Development of flowpath design tool for gas turbine engines
Gaz türbin motorlari için akiş yolu tasarim aracinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 947956
  2. Yazar: NECMETTİN ANIL KÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN, PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bir gaz türbini motorunun kavramsal tasarım aşaması, tüm performans gereksinimlerini karşılamak için termodinamik çevrim analizi ve turbomakina aerodinamik tasarımları arasında önemli sayıda yineleme içerir. Bu yinelemeler, tasarım ve tasarım dışı termodinamik çevrim gereksinimlerinin karşılanmasını, tasarım ve tasarım dışı bileşen performans gereksinimlerinin karşılanmasını ve çevrim ve bileşen tasarımlarının tutarlı bir şekilde entegre edilmesini sağlamak için gerçekleştirilir. Bu tezde, bu yinelemeleri ortadan kaldırmak için Çok Seviyeli Çok Tasarım Noktalı (ÇSÇTN) analiz yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem, termodinamik çevrim Çok Tasarım Noktalı (ÇTN) analizleri, turbomakina ÇTN analizleri ve bu analizleri birbirine bağlayan eşleştirme denklemlerinden oluşmaktadır. Farklı çalışma koşullarındaki gereksinimler ve kısıtlamalar, tasarım aşamasında ÇTN analiz yöntemi ile eş zamanlı olarak değerlendirilebilmektedir. İlk olarak, çevrim ÇTN analiz yöntemi incelenmiştir. Termodinamik çevrim analizini gerçekleştirmek için kullanılan NPSS programı, çevrim ÇTN analiz yönteminin geliştirilmesinde de kullanılmıştır. Ardından, turbomakina ÇTN analiz yöntemi geliştirilmiştir. Bu amaçla, NPSS programında eksenel kompresör ve eksenel türbin için çok akış çizgili tasarım ve analiz aracı geliştirilmiştir. Daha sonra, termodinamik çevrim analizlerinin sonuçlarını turbomakina analizlerinin sonuçlarıyla eşleştirmek için eşleştirme denklemleri belirlenmiştir. Son olarak, ÇSÇTN analizleri için geliştirilen modeller kullanılarak optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Bir gaz türbini motorunun kavramsal tasarımı için gereken tüm görevleri tamamlamak için, bileşen tabanlı bir düzen oluşturma ve ağırlık tahmin aracı geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem kullanılarak, kavramsal tasarım aşamasında yinelemeler olmadan tüm performans gereksinimlerini ve kısıtlamaları karşılayan bir tasarım uzayı oluşturulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The conceptual design phase of a gas turbine engine involves a significant number of iterations between thermodynamic cycle analysis and turbomachinery aerodynamic designs to satisfy all performance requirements. These iterations are performed to ensure that design and off-design thermodynamic cycle requirements are satisfied, design and off-design component performance requirements are met, and the cycle and component designs are consistently integrated. In this thesis, Multi-Level Multi-Design Point (MLMDP) analysis method is developed to eliminate these iterations. This methodology consists of thermodynamic cycle Multi-Design Point (MDP) analyses, turbomachinery MDP analyses, and coupling equations to link these analyses. Requirements and constraints at different operating conditions can be evaluated simultaneously with MDP analysis method in the design phase. Initially, cycle MDP analysis method is studied. NPSS framework, which is used to perform thermodynamic cycle analysis, is also used in the development of cycle MDP analysis method. Subsequently, turbomachinery MDP analysis method is developed. A multi-streamline design and analysis tool for axial compressor and axial turbine is developed within NPSS framework for this purpose. Thereafter, coupling equations are determined to match the results of thermodynamic cycle analyses with the results of turbomachinery analyses. Finally, optimization studies are performed using the models developed for MLMDP analyses. To complete all the tasks required for conceptual design of a gas turbine engine, a component based layout generation and weight estimation tool is developed. Using the developed methodology, a design space that satisfies all performance requirements and constraints can be generated without iterations during the conceptual design phase.