Vakayi-i Tıbbiye dergileri kapsamında Osmanlı'da anne ve çocuk sağlığı
Maternal and child health in the Ottoman Empire in the scope of Vakayi-i Tıbbiye journals
  1. Tez No: 947957
  2. Yazar: ZEYNEP SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Amaç: Vakayi-i Tıbbiye Dergisi (1849), Osmanlı'nın ilk Türkçe tıp dergisi olarak tıp tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Anne çocuk sağlığı ise günümüzde, Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere ulusal ve uluslararası kurumların yanında pek çok ülkenin de sağlık stratejilerinin merkezine yerleşmiş durumdadır. Bu çalışmanın temel amacı Vakayi-i Tıbbiye'deki anne ve çocuk sağlığına ilişkin içerikleri ve Osmanlı toplumunda Tanzimat Fermanı'nın ilanından II. Meşrutiyet'e kadar olan dönemde bu alandaki faaliyetleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Vakayi-i Tıbbiye Dergisi'nin elde edilebilen 453 orijinal nüshası, doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Toplanan veriler, tematik analiz yöntemi kullanılarak kategorize edilmiş, basit transkripsiyonu yapılmış ve incelemeye alınmıştır. Dönem değerlendirilmesinde ise ağırlıklı olarak ikincil kaynaklar ve kısmen arşiv belgelerinden faydalanılmıştır. Bulgular: Vakayi-i Tıbbiye Dergisi'nin içeriğinde; hamilelik süreci, çocuk beslenmesi, pediatrik hastalıklar ve tedavi yöntemleri, anne sağlığına yönelik koruyucu sağlık önerileri, çocuk mortalite istatistikleri, pediatrik farmakolojiye dair ilaç terkipleri ile anne ve çocuk sağlığına ilişkin klinik vaka sunumlarına dair veriler olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Derginin anne ve çocuk sağlığı açısından zengin içeriğe sahip olduğu ancak daha çok Avrupa'da olan gelişmeleri aktardığı, Osmanlı İmparatorluğu'nun bu zaman aralığında anne ve çocuk sağlığını önemseyip önemli gelişmelere imza attığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Vakayi-i Tıbbiye Journal (1849) has an important place in our medical history as the first Turkish medical journal of the Ottoman Empire. Today, maternal and child health is at the centre of the health strategies of many countries as well as national and international institutions, especially the World Health Organization. The main purpose of this study is to analyse the contents of Vakayi-i Tıbbiye on maternal and child health and the activities in this field in the Ottoman society from the proclamation of the Tanzimat Edict until the Constitutional Monarchy II. Materials and Methods: Qualitative research method was used in the study. The 453 original copies of Vakayi-i Tıbbiye Journal were analysed by document analysis method. The collected data were categorised using the thematic analysis method, simply transcribed and analysed. Secondary sources and partially archival documents were utilised in the evaluation of the period. Results: It was determined that the content of Vakayi-i Tıbbiye Journal includes data on pregnancy process, child nutrition, paediatric diseases and treatment methods, preventive health recommendations for maternal health, child mortality statistics, drug compositions related to paediatric pharmacology and clinical case presentations related to maternal and child health. Conclusion: It is concluded that the journal has a rich content in terms of maternal and child health, but mostly conveys the developments in Europe, and that the Ottoman Empire cared about maternal and child health and made important developments in this period.