Characterization and preliminary evaluation of a novel thermal barrier coating and its comparison with state of art material
Yeni geliştirilmiş olan termal bariyer malzemesinin karakterizasyonuve ön değerlendirmesi ile kullanımda olan malzmeme ilekarşılaştırılması
  1. Tez No: 947987
  2. Yazar: MELİHA EDA KOÇAK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN GİUSEPPE CARLO GUALCO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli studi di Genova
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Gaz türbinleri enerji üretiminde kullanılan en önemli bileşendir. Türbin verimliliği türbine giren gazın sıcaklığı ile doğru orantılı olduğu için, gaz giriş sıcaklığı malzeme limitlerini zorlamaktadır. Dolayısıyla termal bariyer malzemeleri bu alanda hızla yayılmaktadır. şimdiye kadar kullanımda olan tek bariyer malzemesi YSZ (Ytria stabilize zirconya) Diğer türbin üreticileri gibi Ansaldo Energia şirketi de daha iyi bariyer malzemelerinin geliştirilmesi için araştırmalar yapmaktadır. Bu tez kapsamında geliştirilmesi yapılmış olan Neodyum zirconit bariyer malzemesinin karakterizasyonu ve ön değerlendirmesi yapılmıştır. Yeni bariyer malzemesi Chromalloy tarafından geliştirilmiştir. Kimyasal ve kristalografik karakterizasyonu tamamlanmıştır. Ayrıca yeni malzemenin sinterlenme özellikleri incelenmiştir. Yeni malzemeyi kullanımda olan malzeme ile karşılaştırmak için yeni bir metot geliştirilmiştir. Bunlara ek olarak, yeni malzemenin CMAS (kalsiyum, magnesyum, aliminyum, silikat) ile etkileşimi incelenmiştir. Ana sonuç olarak, yeni malzemenin YSA ve neodyum zirconat içeren üç katlı bir yapıya sahip olduğu bulunmuştur. ortada bulunan neodyum zirconat malzemesi kübik yapıya sahipken alt ve üst katmanlarda bulunan YSZ malzemesinin tetragonal yapıda olduğu bulunmuştur. Yeni malzemenin sinterlenmeye karşı dayanımının kullanımda olan malzemeye göre iki kat iyileşmiş olduğu gözlenmiştir. Ek olarak, yeni malzemenin CMAS dayanımının kullanımda olan malzemeye göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gas turbines are one of the most important engine in power production. Since efficiency is directly proportional to the inlet temperature in a gas turbine, inlet temperature pushes the limits of materials of the turbines. Thus, thermal barrier coating are fast emerging materials in this field. The only thermal barrier coating used until now is YSZ (Yttria Stabilized Zirconia). Like other turbine producers, Ansaldo Energia is looking for better coating. The aim of this work is characterization and preliminary evaluation of a novel thermal barrier coating made from neodymium zirconate. New coating is received from Chromalloy. Both chemical and crystallographic characterization have been performed. In addition, its sintering properties have been analyzed. To compare sintering resistance of the new material with the state of art coating, novel strategy is developed. Additionally, its interactions with CMAS (Calcium-Magnesium-Aluminium-Silicate) has been analyzed. As a main results of the study, new coating has been found as three layered structure with alternating YSZ and neodymium zirconate. The middle neodymium zirconate has cubic structure while top and bottom layers of YSZ have tetragonal structure. Sintering resistance of the new coating has been determined almost two times more than state of art material with the novel developed strategy. Additionally, CMAS interactions with the new coating is found more favorable than with YSZ.