Sermaye Piyasası Kurulu
Capital Market Board
  1. Tez No: 94800
  2. Yazar: CENGİZ ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Sermaye Piyasası Kanunu'nun 1982 de yürürlüğe girmesine kadar, sermaye piyasaları ile ilgili çalışmalar yaklaşık yirmi yıl sürmüştür. Nihayet çıkarılan Kanun ile. sermaye piyasasında regülasyon işlevini görecek, ve bir özel idari kolluk faali) eıi yürütecek SPK kurulmuştur. SPK'mn T.C. idare teşkilatı içinde nerede durduğu tartışılabilir nitelikledir. Kurul, tüzel kişiliğe sahip ve anayasal anlamda idari teşkilatın dışında yer almamakla birlikte, merkezi idarenin vesayet ve hiyerarşi denetimine tabi olmama ve klasik kamu kurumlarından farklı ve fazla yetkilerle donatılmasıyla. bağımsız idari otoritelere yaklaşmaktadır. Ancak, bu tanımlamaya da. belirtilen nedenlerle, lam uymamakta, kendine özgü ve ileri derecede özerk bir kurum olarak nitelendirilmektedir. Kurul. Başkan ve üyelerden oluşan bir karar organı ve yine Başkanın başında olduğu yürütme organından oluşmaktadır. Yürütme organı diğer kamu kurumlarında olduğu gibi hizmet gereklerine uygun, ancak Başkana ağırlık veren bir şekilde yapılandırılmıştır. Başkan, başkan yardımcıları ve ana ve yardımcı hizınel birimlerinden oluşan bir örgütlenme biçimi vardır. Kurul'un yönetim ve temsilinden Başkan sorumlu olup, İstanbul'da bir temsilciliği vardır. Kurul, özel kolluk yetkilerini kullanarak, temelde kamu yararını gerçekleştirmek amacıyla gözetim ve denetim işlevlerini yerine getirir. Sermaye piyasalarının güven açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını ve gelişmesini sağlamak amacıyla düzenleme, denetleme, inceleme, araştırma, izin verme, uyuşmazlık çözme ve yaptırım uygulama gibi yetkiler kullanır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 1982 the Capital Market Board (CMB) which is responsible lor the regulation and supervision of primary and secondary markets was established. 1 he infrastructure of the markets was virtually completed during the period between 1 l)N2 and 1986. The areas within the responsibility of the Board may be classified into three main groups; primary markets, secondary markets and financial intermediation The organizational structure of the Board: The Chairman and Chief Executive Officer (CEO) is at the top of the hierarchy and has two major responsibilities: Acting as the chairman of the decision making body, that is. the Executive Board, and Presiding over the executive vice-presidents under which the main department* of the Board are organized. The Chairmman and CEO is the top executive who is responsible for the administration and representation of the Board. The Executive Board consist ol' seven Commissioners. The Executive Board is proclaimed by lawr to be the highest level within the decision-making mechanism of the Boardand empowered to discuss and conclude any issue within the authority of the Board. There are four Executive Vice Presidents who are authorized and responsible for the coordinated operation and adminisration of the entire organization, and there is The Istanbul Regional Office of the Board. There are ten main departments of the Board which are organized on the basis of their functions. The Board can be considered to be self-financing since all the expenditures are paid by a particular fund established for this purpose in compliance with the Capital Market Law.