Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği açısından insan hakları
Human rights as a criterion of Turkey's accession to the European Union
- Tez No: 94801
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜNUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Ortak bir medeniyet olan Avrupa Birliği, özgürlük, demokrasi, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı ve hukukun üstünlüğü ilkeleri üzerine kurulmuştur. 'Avrupa Kimliği'nin de bir parçasını oluşturan bu ilkeler, Avrupa Birliği'ne üye olmanın da bir şartıdır. Aday ülkelerdeki insan hakları mevzuatı ve uygulaması standartlın değerlendiren Avrupa Birliği, Türkiye'nin bu alandaki Birlik standartmın gerisinde olduğu görüşündedir. Türkiye insan haklan alanındaki eksikliklerinin bilincinde olarak bu eksiklikleri gidermeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de de hemen her ülkede var olan, yasal, kurumsal ya da bireylerden kaynaklanan, insan haklan ihlalleri mevcuttur. Ancak özellikle devlet kurumlan, son yıllarda sahip olduklan yeni anlayışla, temel hak ve özgürlüklerin çağdaş toplumlarda uygulanan şekilde ülkemizde de uygulanması amacıyla çalışmalar başlatmışlardır. Türkiye eski alışkanlıklarını terkedip, başlatılan çalışmaları kararlılıkla sürdürerek Avrupa Birliği tam üyeliğine bir adım daha yaklaşmış olacaktır. Türkiye tarafından atılacak bu adım, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilemesinden öte, ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesine taşıyacaktır.“Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Tam Üyeliği Açısından İnsan Haklan”başlıklı çalışmamızda; Avrupa Birliği ve Türkiye'deki insan haklannı, iki ayn bölüm içinde tarihsel gelişim sürecinde ele alarak, tarafların konuyla ilgili eylemleri ve yapmayı planladıklan düzenlemelerini, ortak yönleri ve farklılıklannı, alt başlıklar altında inceledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Union is a 'common civilisation' which stands upon the principles of democracy, the rule of law and respect for human rights and fundamental freedoms. These principles also constitute the fundamental elements of 'European identity'. They are prerequisites for membership together with the other economic and political criteria. Undoubtedly, the Union meticulously questions the standard of the candidates' human rights legislation as well as its application. According to European Union's evaluation, Turkey falls short of European standard on the subject of human rights in many respects. Turkey is determined to improve her human rights situation. As in many other countries, there exist human rights violations in Turkey. Nevertheless, Turkey has taken the initiative to improve her legislation reaching the European standards. Turkey could move closer towards the membership only if her initiative proves to be continuous. Then, as a consequence, the relations between Turkey and European Union will be considerably improved. This study entitled 'Human Rights as a Criterion of Turkey's Accession to the European Union' elaborates on the approach of European Union and Turkey to the concept of human rights in two chapters, which attempt to expose the common and different aspects.