21st century novels in the light of ecocriticism: Paolo Bacigalupi's The Windup Girl and Kazuo Ishiguro's Klara and The Sun
Ekoeleştiri ışığında 21. yüzyıl romanları: Paolo Bacigalupi'nin Kurma Kız'ı ve Kazuo Ishiguro'nun Klara ile Güneş'i
  1. Tez No: 948012
  2. Yazar: ASLI NUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yirmi birinci yüzyıl romanları, ekolojik sorunları spekülatif ve distopik kurgular aracılığıyla ele almaktadır. Bu tez, bu kategoride değerlendirilebilecek Paolo Bacigalupi'nin Kurma Kız ve Kazuo Ishiguro'nun Klara ile Güneş romanlarında, doğa temsillerini, insan-doğa ilişkisini ve teknolojik gelişmelerin insan doğasını nasıl dönüştürdüğünü ekoeleştirel bir perspektiften incelemektedir. Antroposen, yani insan çağı, anlayışın hâkim olduğu yirmi birinci yüzyılda, bu kavramın yeniden şekillenmesi, doğanın bir özneye dönüşmesi, teknoloji, doğa ve insan arasındaki bağ ekoeleştirel bir açıdan tartışılmıştır. Bu çalışmada, çağdaş edebiyatta teknolojik ilerlemenin doğa ile insan arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediği ve yapay ile doğal arasındaki sınırların nasıl bulanıklaştığı incelenmiştir. Bu tez, söz konusu romanlardaki doğa ve teknoloji temsillerini, insanın çevresel sorumluluğu ve etik duruşu bağlamında değerlendirerek, çağdaş edebiyatın çevre krizine verdiği eleştirel yanıtları ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, her iki romanda da doğanın yalnızca arka planda kalan bir unsur değil, anlatının merkezinde yer alan, anlam üreten ve karakterlerin dönüşümünü etkileyen bir öge olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İnsan-dışı çevrenin romanlarda aktif bir özne haline getirilmesi de ekoeleştirel yaklaşımla örtüşmektedir. Her iki romanda da genetik müdahaleler, insan bedeninin doğadan kopuşunu ve Antroposen dönemin çıkarlarına hizmet eden bir nesneye dönüşmesini temsil etmektedir. Bu çalışma, doğa ve insan ilişkisini yalnızca fiziksel sonuçlar üzerinden değil; kültürel, teknolojik ve bireysel boyutlarıyla da ele alarak ekoeleştiri alanına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Twenty first century novels address ecological issues through speculative and dystopian narratives. This thesis examines representations of nature, the human and nature relationship, and how technological developments transform human nature in Paolo Bacigalupi's The Windup Girl and Kazuo Ishiguro's Klara and the Sun, both of which can be considered within this category, from an ecocritical perspective. In the twenty first century dominated by the Anthropocene mindset, the reconfiguration of this concept, the transformation of nature into a subject, and the relationship between technology, nature, and humanity are discussed from an ecocritical standpoint. This thesis explores how technological advancement in contemporary literature affects the relationship between nature and human, and how the boundaries between the artificial and the natural become increasingly blurred. By analyzing the representations of nature and technology in these novels in relation to human environmental responsibility and ethical positioning, this thesis aims to reveal the critical responses contemporary literature offers to the environmental crisis. In this context, it concludes that in both novels, nature is not merely a background element, but a central, meaning-producing component that significantly influences character development. The depiction of the nonhuman environment as an active subject aligns with the ecocritical approach. In both works, genetic modifications symbolize the alienation of the human body from nature and its transformation into an object serving solely the interests of the Anthropocene. This thesis contributes to the field of ecocriticism by addressing the human and nature relationship both through physical consequences and through cultural, technological, and individual dimensions.