BAB'ın Avrupa'nın yeni güvenlik yapısındaki rolü ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
The Role of WEU in the new security architecture of Europe and the evaluation from Turkey's point of view
- Tez No: 94802
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmanın esas konusu, Türkiye'nin stratejik önemi ve savunma gücünü, hala“ortak üye”durumunda bulunduğu BAB nezdinde açıklığa kavuşturmak ve böylelikle tam üyelik olanağının araştırılmasıdır. Bu amaçla, ilk olarak Türkiye ve BAB arasında süregelen tüm faaliyetler ve münasebetlerle Türkiye'nin durumunu etkileyen diğer gelişmeler dikkate alınmıştır. Bu bağlamda, İkinci Dünya Savaşı sonrası tarihsel süreç içerisinde BAB'ın kuruluş amacı, evrimi ve halihazır pozisyonu ile Avrupa'nm yeni güvenlik yapısındaki rolü incelenmiştir. Diğer yandan, Avrupa'nm barış ve güvenliğinin teinini yolunda BAB'm yükümlülükleri ve imkanları da dahil olmak üzere, pozisyonunu ortaya çıkartmak amacıyla, BAB'm kapsamındaki tüm faaliyetler ve gelişmeler ile diğer Avrupa organizasyonlarıyla olan ilişkiler başlangıcından sonuna kadar safha safha gözden geçirilmiştir. Özet olarak, Türkiye ve diğer Avrupa kuruluşlarını ilgilendiren münasebetler, temin edilen gelişmeler ve faaliyetler, BAB'ın tarihsel perspektifi içinde genel bir değerlendirme yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this study is to make clear stratejic the value and defence capacity of Turkey in terms of WEU with the purpose of paving the way for full membership of Turkey which is still an associate member. To this end, firstly, reviewing all of the activities and relations between Turkey and WEU that had been carried on and also other developments affecting Turkey's case were taken into consideration. In this context, the aim of WEU's establishment, the evolution within its historical process after the Second World War and its role in the new security structure of Europe with its present situation has been examined. In addition, all kinds activities and improvements within the scope of WEU and relations with other European organizations from begining to end are reviewed phase by phase in order to point out the position of WEU including its commitment and capabilities for providing for peace and stability in Europe. In summary, assets which are provided, relations and activities concerning Turkey and other European organizations were taken into consideration by making a general evaluation in historical perspective of WEU.