Bir Kamu Hukuku problemi olarak devlet iktidarı ve özerklik
As A problem of Public Law the state power and autonomy
- Tez No: 94803
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KAZIM ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET: Arapça kökenli“muhtariyet”ve Yunanca kökenli“otonomi”sözcüklerinin Türkçesi olan özerklik, kendi kendine davranabilme, kendi kendini idare etme ve i- radesi ile idaresini kendi elinde tutma durumunu anlatır. Kavramın felsefi boyutu, bi reysel özgürlüklerle ilgili olarak, kendini kendi kuralları (yasaları) ile bağımlı tutma anlamında, özgürlüklere yönelik dış müdahalelerin olumsuzlanması bağlanımda tartı şılmaktadır. Siyasi ve hukuki bir kavram olarak özerklik ise, siyaset bilimi ve kamu huku ku doktrininde, yerinden yönetim ilkesi ve yerel yönetim kurumu bağlanımda düşü nülmektedir. Yerinden yönetim ilkesi ve yerel yönetim kurumu, devletlerin siyasi ve idari örgütlenmeleri açısından temel veriler olan merkezileşme olgusuna ve merkezi yetçilik esasma bağlı olarak tanımlanırlar. Bu nedenle, yerel yönetim kuramları kap samında yapılan açıklamalar, her ne kadar tarihsel verilere dayandırılmakta ve son yıllara özgü yerelleşme hareketlerinin kökü, tarihin arka sayfalarında aranmakta ise de siyasi ve hukuki bir kavram ve sosyal ve idari bir kurum olarak yerel yönetim, moderniteye özgü bir kurumsallaşma olarak belirlenmelidir. Siyasi merkeziyetçilik esasının benimsenmesi üniter devlet yapışma vücut ve rir. Üniter devletler, tek ülke ve tek ulus ilkesi bağlanımda tek devlet anlayışına da yanırlar. Devletin yani, siyasi merkezin tekliği ilkesi, idari yapılanmada bütünlük ve idare örgütünün de tek bir hukuk düzenine tabi olması sonucunu doğurur. Üniter dev letlerde ulus - altı hiçbir topluluğa siyasi örgütlenme hakkı ve siyasi yetkiler tanın mamıştır. Federasyonlar ise, ulus - devlet olarak adlandırılan siyasi yapılanma biçimi içerisinde yer alan bir düşünce sistemine dayanmakla beraber, gerçekte siyasi merke zin çokluğu esasma dayanırlar. Federasyonların, ademimerkeziyet ilkesi ve özerklik kavramı bağlamında açıklanması federalizm kuramının mantığına aykırı olacaktır. Ulus - devlet kurgusu bir siyasi iktidar yapılanması olarak, devletin öncül ve nesnel unsurları olan ülke ve insan topluluğu unsurlarının tekliği ve birliği ilkesine dayarın*. Merkezileşme olgusunun tarihi de bu unsurların, yeniden tanımlanarak ulus - devlet kurgusuna dahil edilmeleri süreci ile kesişir. Bu anlamda modern devletlerin idari örgütleri içerisinde yer alan yerel yönetimler, yine modern bir kavram olan idariözerklik ilkesine dayanır. Günümüzde yerel özgürlükler temelinde tanımlanan yerel özerklik ilkesi, yerel yönetim kuramlarına, özgürlükler hukuku boyutunu da katmış ve yerel topluluğun haklan kapsamında, yeni bir kavramsallaştırmamn temellerini at mıştır. Yerel özerklik kavramının siyasi boyutu bölgecilik/bölgeselleşme olgusu ile bağlantılıdır. Bu bağlamda geliştirilen siyasi özerklik ilkesi ve siyasi yerinden yöne tim kurumu, üniter devletlerde ulus - altı topluluklara siyasi örgütlenme hakkının ta nınması ile kesişen sürecin temel kavramlarıdır. Bu süreç, Batı Avrupa coğrafyasında gelişen ve ulusfal) - üstü bütünleşme amacına yönelik, yeni siyasi eğilimlerle koşut bir kurumsallaşma içerisindedir. Nitekim bu sürecin kurumsal temelleri de gerek Av rupa Konseyi'nin gerekse Avrupa Birliği'nin kurumsal çatısı altında karşımıza çık maktadır. Bölgecilik ve bölgeselleşme hareketlerinin, ulus - devlet yapısının temellerini hazırlayan kavramlar gibi kuramsal bir temele sahip olmadığı açıktır. Yine de bölge sel kimliklerin de en az ulusal kimlikler kadar kurgusal oldukları söylenebilir. Dola yısıyla, gerek siyasi gerekse idari özerklik ilkeleri ile demokratik çoğulculuk arasında kurulmaya çalışılan mutlak bağlantı da bir yanılsamadan ibarettir. 158
Özet (Çeviri)
SUMMARY : Arabic origin of the word“muhtariyet”and Greek origin of the word“auto- nomos”have the turkish equivalence of the word“özerklik”, explains to behave by their own, to govern by their own, to have the governing and power of willing in their initiative. The philosophical dimensions of the concept related to the individual freedoms, in the meaning of combining themselves by their own rules, has been dis cussed around the negative context of the external interference to the freedoms. Autonomy/autonomous, as a political and judicial concept in the political studies and public law doctrine, has been accepted in the context of decentralization and local government. The principle of decentralization and the institution of local government are defined according to the basic datas of the phenomenon of centrali zation and to the principle of centralism, in the case of the political and administra tive organizations of states. For this reason, the local government, as a political and judicial concept and as a social and administrative institution, should be determined as an institutionalization which pertains to modernity; however, the explanations have been built on historical datas and the origin of recent localization action have been searched at the back pages of the history, up to now. The appropriation of the principle of political centralism thus gives support to the structure of“unitary state ”. Unitary states depend on to the principle of solitary state, in the meaning of solitary country (territory) and solitary nation. The principle of solitary of the state or solitary of the political centre makes integrity in the admi nistrative structure and leads to a conclusion of a monistical law system in the admi nistrative organization. In the unitary states, the infra - national societies have not been granted the rights of establishing political organization and political authoriza tion. Although they have an intellectuality in the formation of political structure call ed the national state; the federations, in fact, depend on to the principle of plurality of the political centre. Explaning federations in accordance with the principle of decen tralization and autonomy concept, will be contrary to the sense of the federalism. The national state, as a structure of the political power, depends on to the principles of solitary and unity of the country (territory) and human society, whichare the premiss objective elements (constituent elements) of the state. The history of centralization intersects with the progress of redefining these elements in order to include to the national state concept. In this meaning the local governments taking place in the administrative system of the modern states, depend on to a modern con cept of the principle of administrative autonomy. Actually, the principle of local au tonomy defined at the foundation of local liberties, has added a new dimension of law of freedom to the theories of local government and established the foundations of a new conceptualism in the rights of local community. The political dimension of local autonomy concept is related with the phe nomenon of regionalism/regionalization. The principle of political autonomy and the institution of political decentralization having been developed in this context, are the basic concepts of the period in the unitary states, intersecting with the establishing of the political organization of infra - national communities. This period has been changing into an institutionalization which parallels to the new political tendencies for the aim to become a united whole at the supra - national level in Western Eu rope. In the same way, the institutional foundations of this period can be seen in the institutional framework of the Council of Europe and also European Community. Obviously the actions of regionalism and regionalization have not a theoreti cal basic structure, unlike the concepts building the theory of national state structure. Nevertheless, the regional identifications can be considered as fictional as national identifications. So the absolute relationship between the principles of political or ad ministrative autonomy and democratic pluralism is a kind of illusion. 160