48-72 ay aralığındaki çocukların duygusal zeka düzeyleri ile ebeveyn öz yeterliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between emotional intelligence levels of children aged 48–72 months and parental self-efficacy
- Tez No: 948022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada 48-72 ay aralığındaki çocukların duygusal zekâ düzeyi ile ebeveyn öz yeterliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda Sullivan Çocuklar İçin Duygusal Zekâ Ölçeği, Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu ile veriler toplanmıştır. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Bursa ilinde Nilüfer ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı anaokullarına devam eden 170 çocuk ve 170 ebeveyne uygulanmıştır. Bu çalışmadaki verilerin analizinde parametrik test varsayımları sağlandığında, sürekli değişkenler arası ilişkiler için Pearson korelasyon analizi; iki grup karşılaştırmaları için Bağımsız Örneklem t-testi; üç ve daha fazla grup karşılaştırmaları için Tek Yönlü ANOVA uygulanmıştır. Grup örneklem sayısının 30'un altında olduğu ve varsayımların sağlanmadığı durumlarda ise Kruskal–Wallis H testi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda ebeveynlerin öz yeterliği ile çocukların duygusal zekâları arasında anlamlı ancak zayıf düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Özellikle yüz ifadelerini tanıma, duyguları anlama ve yönetme becerileri, ebeveynin öz yeterlik düzeyine bağlı olarak olumlu yönde etkilenmektedir. Demografik değişkenler açısından; baba yaşı, anne öğrenim düzeyi, çocukların cinsiyeti, kardeş sayısı, doğum sırası ve okul öncesi eğitim süresi değişkenlerine göre anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ancak anne yaşı ile“Yüzler”ve“Anlama”alt boyutlarında, baba öğrenim düzeyi ile“Anlama”alt boyutunda anlamlı farklar bulunmuştur. Gelir düzeyine göre yalnızca“Çocuğa Kazandırılabilecekler”alt boyutunda anlamlı farklılık saptanmıştır. Ayrıca 60–72 ay grubundaki çocukların duygusal zekâ puanları, 48–60 ay grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara, alanda çalışanlara ve uzmanlara, ebeveynlere gerekli öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between emotional intelligence levels of children aged 48–72 months and parental self-efficacy. In line with this aim, data were collected using the Sullivan Emotional Intelligence Scale for Children, the Revised Berkeley Parenting Self-Efficacy Scale, and a Demographic Information Form. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with 170 children attending kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in Nilüfer district of Bursa, and their 170 parents.In the analysis of the data, when parametric test assumptions were met, Pearson correlation analysis was used for examining relationships between continuous variables; Independent Samples t-test was used for comparing two groups; and One-Way ANOVA was applied for comparisons among three or more groups. In cases where group sample sizes were below 30 and the assumptions were not met, the Kruskal–Wallis H test was used. As a result of the study, a significant but weak positive correlation was found between parental self-efficacy and children's emotional intelligence. In particular, skills such as recognizing facial expressions, understanding and managing emotions were positively affected by the level of parental self-efficacy. In terms of demographic variables, no significant differences were found according to father's age, mother's educational level, children's gender, number of siblings, birth order, and duration of preschool education. However, significant differences were found in the“Faces”and“Understanding”subscales according to mother's age, and in the“Understanding”subscale according to father's educational level. According to income level, a significant difference was observed only in the“Parenting Capabilities”subscale. Additionally, children in the 60–72 month age group were found to have higher emotional intelligence scores than those in the 48–60 month group. Based on the findings, recommendations were provided for researchers, professionals in the field, and parents.