Neoadjuvan kemoradyoterapi alan rektum kanserli hastalarda patolojik tam yanıtı predikte eden faktörler
Factors predicting pathological complete response in rectal cancer patients receiving neoadjuvant chemoradioterapi
  1. Tez No: 948024
  2. Yazar: YUŞA HALEF KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada lokal ileri rektum kanseri tanısı almış ve neoadjuvan kemoradyoterapi (NAKRT) sonrası opere edilmiş hastalarda, patolojik tam yanıt (pCR) saptanılmasını öngörebilecek klinik ve laboratuvar faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 2014–2024 yılları arasında Etlik Şehir Hastanesi ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi onkoloji kliniğinde NAKRT uygulanarak cerrahi tedavi edilen rektum kanserli 101 hastanın verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, başlangıçtaki klinik evre (cT ve cN), uygulanan kemoterapi rejimi (kapesitabin veya 5-FU), serum CEA ve CA19-9 düzeyleri ile patolojik değerlendirme sonuçları analiz edildi. NAKRT sonrası cerrahi ile elde edilen patoloji örnekleri tümör regresyonu Modifiye Ryan Skorlamasına göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine clinical and laboratory factors that may predict pathological complete response (pCR) in patients with locally advanced rectal cancer who underwent neoadjuvant chemoradiotherapy (NACRT) followed by surgery. Materials and Methods: This retrospective study included 101 patients diagnosed with rectal cancer between 2014 and 2024, all of whom underwent NACRT followed by curative surgical resection at Etlik City Hospital and Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. Demographic characteristics, clinical staging (cT and cN), pre-treatment serum carcinoembryonic antigen (CEA) and CA19-9 levels, and type of concurrent chemotherapy (capecitabine or 5-FU) were recorded and analyzed. Pathological tumor regression was evaluated using the Modified Ryan Tumor Regression Grading System.