Neoadjuvant tedavi alan rektum kanserli hastalarda kapesitabin ilişkili hiperbilirubinemi ve tedavi yanıtı üzerine etkileri
Capecitabine-associated hyperbilirubinemia and its effects on treatment response in rectum cancer patients receiving neoadjuvant therapy
  1. Tez No: 914914
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Lokal ileri rektum kanserinde neoadjuvant kemoradyoterapi ve kemoterapi uygulaması gerek lokal nüks gerekse genel sağkalım avantajı sağlaması nedeniyle günümüzde standart tedavidir. Ancak önemli bir prognostik parametre olan patolojik tam yanıt hastaların ancak %35'inde yakalanabilmektedir. Tedavi yanıtını predikte eden farklı klinik ve laboratuar parametreler dokümante edilse de, halen net parametreler yoktur. Bu çalışmanın amacı neoadjuvant tedavi alan rektum kanserli hastalarda kapesitabin ilişkili hiperbilirubinemi ve tedavi yanıtı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal/ Metod: Çalışmaya 18 yaşını geçmiş, erkek ya da kadın, rektum kanser tanısı alan, erken evre olan, neoadjuvant kemoterapi uygulanan ve sonrasında opere olmuş hastalar dahil edildi. Hastaların klinik verileri, radyoloji, patoloji sonuçları ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. Kapesitabin tedavisi altında gerek radyoterapi eş zamanlı gerekse idame neoadjuvant kullanılan dönemde hastaların bilirubin değerleri kaydedildi. Primer sonlanım noktası olarak neoadjuvant tedavi sonrası elde edilen patolojik tam yanıt, sekonder sonlanım noktası olarak da hastalıksız ve genel sağkalım kabul edilerek, etki eden parametreler analiz edildi. Bulgular: Çalışmada 108 lokal ileri rektum kanseri vakası değerlendirildi. Hastaların ortalama tanı yaşı 61.19±11.03 yıl ve %70.4'ü erkek idi. Genel sağkalım süresi ortalaması 26.5±19.1 ay, hastalıksız sağkalım süresi ortalaması 11.2±8.4 ay idi. Hastalarımızda tam yanıt oranı %13, kısmi yanıt oranı %84.3, yanıt alınamayan hastaların oranı %2.8 olarak bulundu. Hastalarımızda nüks oranı %13.9, lokal nüks oranı %1.1, uzak metastaz oranı %12 ve mortalite %16.7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of capecitabine-related hyperbilirubinemia and treatment response in patients with rectal cancer receiving neoadjuvant therapy. Patients over 18 years of age, male or female, diagnosed with early stage rectal cancer, treated with neoadjuvant chemotherapy, and subsequently operated or not, were included in the study. The study was conducted with 108 patients. Clinical data, radiology, pathology results and laboratory data of the patients were recorded. The mean age at diagnosis of the patients was 61.19±11.03 years and 70.4% were male. The mean overall survival time was 26.5±19.1 months, and the mean disease-free survival time was 11.2±8.4 months.The complete response rate in our patients was 13%, the partial response rate was 84.3%, and the rate of patients with no response was 2.8%. In our patients, the recurrence rate was 13.9%, local recurrence rate was 1.1%, distant metastasis rate was 12% and mortality was 16.7%.